Sieć kanalizacji burzowej przebiega przez nasz teren spółdzielni mieszkaniowej. Sieć ta zbiera i odprowadza wody pochodzące z opadów deszczowych i roztopów z ulic będących w administrowaniu gminy oraz terenów należących do spółdzielni.
Kto, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawnych, zobowiązany jest do konserwacji i udrażniania instalacji burzowej: gmina czy właściciel terenu, przez który przechodzi ww. instalacja?
Kto, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawnych, zobowiązany jest do konserwacji i udrażniania instalacji burzowej: gmina czy właściciel terenu, przez który przechodzi ww. instalacja?
Jeżeli umowa o odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług (spółdzielnia mieszkaniowa) odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy kanalizacyjnych.
Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1990 r. Nr 16, poz. 95) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.
Kanalizacja opadowa (burzowa) jako system podlega regułom Prawa wodnego oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, i jej właścicielem jest gmina, przy czym administratorem, który administruje, eksploatuje i konserwuje urządzenia kanalizacyjne jest przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
Odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2001 r. Nr 72, poz. 747) przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń kanalizacyjnych do realizacji odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość odprowadzanych ścieków. Natomiast art. 5 ust. 2 ustawy stanowi, że jeżeli umowa o odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej. Tym samym umowa o odprowadzanie ścieków powinna regulować kwestie związane z utrzymaniem między innymi kanalizacji burzowej. Jeżeli nie wprowadza regulacji w tym zakresie właściciel nieruchomości (spółdzielnia mieszkaniowa) powinna dbać o zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy kanalizacyjnych znajdujących się na tej nieruchomości.