Czy wyznacza się linię brzegową na zbiorniku sztucznym (stały poziom piętrzenia do określonej rzędnej), wybudowanym przez Urząd w latach siedemdziesiątych, usytuowanym na rzece? W jaki sposób dokonać rozgraniczenia terenów prywatnych od terenów pod wodami zbiornika?
Wnioskodawca po pomiarach geodezyjnych twierdzi, iż brakuje mu 300 m2 terenu.
Generalnie rzec biorąc na zbiorniku sztucznym nie wyznacza się linii brzegowej. Braki 300 m 2 powierzchni terenu wnioskodawcy mogą świadczyć o zajęciu gruntu przez wody zbiornika. Rozgraniczenia terenów prywatnych od terenów pod wodami zbiornika sztucznego dokonuje się podziałem geodezyjnym, a nie wyznaczeniem linii brzegowej.

W takich przypadkach nie stosuje się zapisów Działu I, Rozdziału 2 "Prawo własności wód" ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.) - dalej pr. wod. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 pr. wod., zapisy pr. wod. stosuje się tylko do ustanawiania linii brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych.

Aby dokładnej odpowiedzieć na zadane pytanie i poruszone w nim sprawy treść jego wymaga uszczegółowienia. Każda taka sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie, albowiem często rozstrzygnięcie tego typu spraw zależy od tego w jakim celu zbiornik został zbudowany np. w celach polepszenia produkcyjności gleb, czy też może w celach przeciwpowodziowych, a może w celach rekreacyjnych. Nie bez znaczenia może okazać się też fakt, kto jest zarządcą (właścicielem) tych wód i tego terenu.

Teresa Bzinkowska