Pytanie
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna PIIB wydała postanowienie w 2006 r. z którego wynika, że osoba posiadająca uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej nadane w 2005 r. na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia MGP i B z dnia 30 grudnia 1994 r., jest uprawniona do samodzielnego sporządzenia projektu budynku mieszkalnego jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie budownictwa zagrodowego, a następnie na podstawie uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej z 1988 r. nadanych między innymi z § 6 ust. 3 rozporządzenia MGT i OŚ z dnia 20 lutego 1975 r., może dokonywać adaptacji zaprojektowanego przez siebie budynku dla potrzeb innego budownictwa, np. budownictwa miejskiego. Następnie Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna uwzględniając relacje pomiędzy zakresami tych uprawnień potwierdziła też możliwość sporządzania indywidualnego projektu architektonicznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego o kubaturze do 1000 m3, poza terenami budownictwa zagrodowego na podstawie posiadanych uprawnień. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna pisze też, że w rozumieniu art. 20 Prawa budowlanego projektantem budynku jest wówczas osoba dokonująca przystosowania (adaptacji) projektu do wymagań warunków zabudowy i otoczenia. W związku z tym wydaje się, że uprawnienia z 1988 r. do adaptacji i możliwości sporządzenia projektu zagospodarowania działki wraz z zaświadczeniem o przynależności do izby inżynierów budownictwa byłyby wystarczające do przygotowania kompletnego projektu budowlanego. Organy administracji architektoniczno-budowlanej nie żądają zaświadczeń o przynależności do odpowiedniej izby od autorów projektów gotowych, natomiast bezwzględnie chcą od projektantów dokonujących adaptacji tych projektów.
Czy osoba posiadająca takie uprawnienia i jednocześnie konstrukcyjne w pełnym zakresie, musi być obecnie członkiem dwóch izb samorządu zawodowego?
Czy wystarczy tylko przynależność do izby inżynierów budownictwa, aby wykorzystywać w pełni posiadane uprawnienia architektoniczne?