Pytanie
Matka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia 28-letniego syna - w oparciu o umowę o pracę. Na potrzeby ZUS syn zgłoszony jest i rozliczany jako osoba współpracująca, zatem płatnikiem jego składek jest prowadząca działalność jego matka (osoba finansująca składki).
Czy wynagrodzenie syna jest kosztem uzyskania przychodów z uwzględnieniem zapisu art. 23 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.f., czy też należałoby stwierdzić, że nie mamy do czynienia z wynagrodzeniem syna, a jedynie z uczestniczeniem w dochodzie?
Jeśli natomiast uznalibyśmy, iż jako osoba współpracująca może mieć jednocześnie status pracownika, to jak należałoby sporządzić listę płac - składka emerytalna, rentowa, skoro w ZUS DRA, występują te składki, jako finansowane przez płatnika, a nie ubezpieczonego, tak jak to ma miejsce w przypadku pracownika?
Z kolei prawidłowe uwzględnienie składek w liście płac ma wpływ na obliczenie podatku od wynagrodzenia.
U.p.d.o.f. nie definiuje wprawdzie pojęcia osoba współpracujaca, ale posługuje się tym pojęciem w art. 23 ust. 1 pkt 53.
Jest jeszcze jedna wątpliwość związana z tym tematem. Pracownik rozlicza kilometrówkę wyłącznie w oparciu o przejechane kilometry, zaś osoba współpracująca powinna tego rodzaju wydatki rozliczyć zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46, co powoduje ujęcie w kosztach uzyskania zupełnie innych kwot. W tym drugim przypadku dużo niższych.