Pytanie
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług prawnych. Jednakże nie jestem profesjonalnym pełnomocnikiem, a mianowicie adwokatem czy radcą prawnym, co za tym idzie nie mogę występować w sądach powszechnych jako obrońca lub pełnomocnik. Mimo tego, że nie jestem profesjonalnym pełnomocnikiem, sąd rodzinny na mocy postanowienia ustanawia mnie na podstawie art. 99 k.r.o., art. 180 § 2 k.r.o., oraz art. 504 § 1 k.p.c., kuratorem kolizyjnym w sprawach karnych. Po zakończonym postępowaniu czy to na etapie prokuratury czy sądu, za pełnioną funkcję wystawiam tym instytucjom rachunek. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż sąd ustanawia kuratorem mnie czyli osobę fizyczną, a nie mnie jako firmę. Zgodnie z przepisami kuratorem kolizyjnym sąd może ustanowić tylko osobę fizyczną. Przy wypłacie wynagrodzenia za pełnioną funkcję jest mi potrącona zaliczka na podatek dochodowy. Na koniec roku sąd i prokuratura przysyłają mi informację PIT-11.
Czy poprawnie dochody te są kwalifikowane zgodnie z art. 13 pkt 6 jako przychody z działalności wykonywanej osobiście?
Zgodnie z uchwałą NSA z dnia 21 października 2013 r., II FPS 1/13 oraz Interpretacją ogólną, DD3/033/181/CRS/13/RD-90955/13, usługi na rzecz sądów, które świadczą adwokaci, radcy prawni oraz doradcy podatkowi uznano za przychody z działalności gospodarczej zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3.
Czy działalność kuratora czy to społecznego czy też kolizyjnego będzie traktowana zgodnie z tym wyrokiem jako działalność gospodarcza pomimo, iż nie jestem profesjonalnym pełnomocnikiem?