Czy wydając pozwolenie na budowę dwóch budynków w zabudowie bliźniaczej przy rozpatrywaniu uprawnień projektantów należy brać pod uwagę kubaturę jednego budynku, czy łączną kubaturę przekraczającą 1000 m3?

Pytanie pochodzi z Serwisu Budowlanego

Czy wydając pozwolenie na budowę dwóch budynków w zabudowie bliźniaczej przy rozpatrywaniu uprawnień projektantów należy brać pod uwagę kubaturę jednego budynku, która wynosi mniej niż 1000 m3, czy łączną kubaturę przekraczającą 1000 m3?

Odpowiedź

Zakres uprawnień należy odnosić do całego zamierzenia inwestycyjnego objętego jednym pozwoleniem na budowę. Zatem, jeżeli przedmiotem inwestycji jest budowa dwóch budynków w zabudowie bliźniaczej, dla której ma być sporządzony jeden projekt i wydana jedna decyzja o pozwoleniu na budowę, to projektanci powinni legitymować się uprawnieniami odpowiednimi do zaprojektowania całości inwestycji w zakresie swojej specjalności.

Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do osoby mającej pełnić funkcje kierownika budowy lub robót.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że powyższa zasada dotyczy nie tylko budowy nowych obiektów, ale też rozbudowy obiektów budowlanych, których łączna kubatura, tj. istniejącego budynku, jak i nowoprojektowanego, w przypadku projektanta posiadającego ograniczone uprawnienia do 1000 m3, nie może przekroczyć tej kubatury.

Przyjęcie odmiennej interpretacji spowodowałoby dopuszczenie osób z ograniczonymi uprawnieniami budowlanymi do sporządzania obiektów budowlanych o nieograniczonej kubaturze, znacznie wyższej niż wynikałoby to z treści decyzji. Możliwe byłoby to dzięki dzieleniu inwestycji na mniejsze fragmenty, a nie taki był z pewnością zamiar ustawodawcy, który dokonał rozróżnienia uprawnień budowlanych na uprawnienia bez ograniczeń i w ograniczonym zakresie.

Joanna Smarż, autorka współpracuje z Serwisem Budowlanym

Odpowiedzi udzielono 20 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 22 sierpnia 2014 r.