Pytanie
Spółka z o.o. ma dwóch wspólników (każdy wspólnik - 50% udziałów) będących jednocześnie członkami zarządu. Zarząd spółki jest dwuosobowy. Wspólnicy mają zawarte umowy o pracę podpisane przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Wspólnicy oprócz czynności związanych z zarządem i prowadzeniem spraw spółki świadczą na jej rzecz pracę (sprzedaż, zaopatrzenie, sprawy kadrowe, finansowe i księgowe). Spółka zatrudnia jeszcze innych pracowników. Obecnie Rada Nadzorcza została zlikwidowana. W związku z tym uchwałą wspólników spółki z o.o. został powołany pełnomocnik do reprezentowani interesów spółki w sprawach pomiędzy spółką a członkami zarządu. W udzielonym pełnomocnictwie nie wyszczególniono konkretnych czynności. W rzeczywistości chodzi o takie czynności jak: udzielenie pożyczek spółce przez wspólników (wysokość oprocentowania), zmiana wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, wprowadzenie aneksów do umów o pracę oraz inne sprawy, które mogą wyniknąć w przyszłości.
Od udzielonego pełnomocnictwa wniesiono opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Pełnomocnictwo znajduje się w aktach spółki.
Dla pełnomocnika ustalono niewielkie miesięczne wynagrodzenie z tytułu wykonywania czynności w ramach udzielonego pełnomocnictwa.
Czy to postępowanie jest właściwe?
Czy wniesiona raz opłata skarbowa od pełnomocnictwa dotyczy wszystkich czynności wykonywanych przez pełnomocnika?
Czy forma udzielonego pełnomocnictwa jest właściwa, czy też należałoby wymienić szczegółowo do jakich czynności jest powołany pełnomocnik?
Czy umowy o pracę zawarte ze wspólnikami - członkami zarządu mogą być w przyszłości zakwestionowane?
Ważność umów o pracę była już przedmiotem kontroli ZUS, lecz w okresie kontroli zarząd był 3-osobowy, a wspólników 5.