Pytanie
Gmina w 2013 r. zrealizowała inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem na lokale socjalne. Do każdego lokalu mieszkalnego przynależny jest jeden wolnostojący budynek gospodarczy ("blaszak"), bowiem lokale mieszkalne ogrzewane są piecami na paliwo stałe i w związku z tym wynajmujący zobowiązany jest zapewnić najemcom pomieszczenia na składowanie opału. Gmina z dniem 15 grudnia 2013 r. zamierza wynająć przedmiotowe lokale socjalne na cele mieszkalne. Tak więc pierwsza płatność za najem będzie dopiero w 2014 r. Zgodnie z warunkami umowy na najem lokali socjalnych zawartymi w § 3, najemca jest zobowiązany
1) uiszczać czynsz miesięczny za najem lokalu socjalnego z góry do 10-go dnia każdego miesiąca kalendarzowego za który przypada należność;
2) wpłacać wynajmującemu należność za energię elektryczną w ilości zgodnej ze zużyciem wskazanym na podliczniku oraz do wpłaty opłat ponoszonych przez wynajmującego za usługi dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej w wysokości proporcjonalnej do zużytej energii elektrycznej.
Podstawą płatności będzie faktura wystawiona przez wynajmującego a obciążenia będą dokonywane w okresach otrzymywania rozliczeń od dostawców energii i według cen wynikających z tych rozliczeń. Termin płatności za energię dla najemcy ustalony został na 14 dzień od daty wystawienia faktury.
Wobec tak ustalonych warunków umowy mamy wątpliwości, według jakich stawek opodatkować tą usługę i kiedy będzie przypadał moment podatkowy (według stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2014 r.). Naszym zdaniem najem wraz z dodatkowymi opłatami za energię należy potraktować jako usługę kompleksową i zastosować stawkę ZW, bowiem zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 u.p.t.u., zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Natomiast obowiązek podatkowy będzie przypadał w różnych terminach, tj.
1) dla czynszu za najem w terminie 10 dnia danego miesiąca – należność za najem nie jest fakturowana, najemcami są tylko osoby fizyczne, więc zgodnie z art. 19a ust. 7 u.p.t.u., w takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności.
2) dla części należności za energię elektryczną w terminie wystawienia faktury, bowiem w umowie określono, że podstawą płatności będzie faktura wystawiona przez wynajmującego po otrzymaniu rozliczenia od dostawcy mediów, więc zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 u.p.t.u., obowiązek podatkowy w takim przypadku powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Proszę o odpowiedź, czy taki sposób ustalenia momentu podatkowego i stawki podatkowej będzie prawidłowy – według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.