Pytanie
Problem dotyczy postępowań podatkowych prowadzonych wobec spadkobierców.
1) Czy w sytuacji, gdy nie ma ustalonych spadkobierców, organ podatkowy – przed wystąpieniem do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, może na podstawie art. 203 Ordynacji podatkowej zobowiązać potencjalnych spadkobierców do wystąpienia w oznaczonym terminie do sądu, a dopiero gdy strona nie wystąpiła do właściwego sądu w wyznaczonym terminie, organ z urzędu zwróci się do sądu o rozstrzygnięcie tegoż zagadnienia wstępnego?
2) Organ podatkowy na podstawie art. 104 § 3 Ordynacji doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę. Jaką decyzję należałoby wydać, jeśli jednak w wyniku postępowania okaże się, że wystąpiła strata bądź dochód niepowodujący powstania zobowiązania?
3) Czy w przypadku nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza protokół spisu inwentarza winien być według cen i stanu inwentarza z dnia śmierci spadkodawcy czy z dnia sporządzenia tegoż protokołu?
4) Czy jeżeli nastąpił dział spadku, to nadpłata jest zwracana bezwzględnie zgodnie z art. 105 § 2 Ordynacji podatkowej (według proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli) czy zgodnie z dokonanym działem spadku?
5) Jaki jest termin przedawnienia w przypadku decyzji ustalających wydanych na podstawie art. 104 § 3 Ordynacji podatkowej – czy wynikający z art. 68 § 1 czy art. 68 § 2 Ordynacji?