Pytanie
Czy w opisanym niżej przypadku powinniśmy wymagać pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód drenażowych do rowu melioracyjnego?
Na terenie zdrenowanym wybudowano fermę norek. Podczas budowy zakładu, uszkodzono ciągi drenarskie, które zostały wykonane w latach 30 - tych. Właściciel fermy uszkodzenie systemu drenarskiego usunął poprzez podłączenie sączków drenarskich do jednego zbieracza z odprowadzeniem do rowu melioracyjnego. Wylot do rowu wykonano z rury PCV o średnicy 100 mm. Wylotem tym odprowadzane są wody drenażowe z terenu fermy oraz z terenów (gruntów ornych) usytuowanych powyżej fermy. Właściciel fermy jest członkiem Gminnej Spółki Wodnej – administratora rowu melioracyjnego. Ponadto wykonane pomiary ww. wód drenażowych wykazują przekroczenia ponad 100% dopuszczalnych stężeń wskaźników w zakresie azotu ogólnego i azotu azotynowego.
Czy właściciel fermy powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód drenażowych?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2012 r.
Właściciel fermy powinien posiadać pozwolenie wodnoprawne na zrzut ścieków do rowu melioracyjnego (przy założeniu, że opisany system jest zorganizowanym, odrębnym systemem służącym do zbierania i odprowadzania wód opadowych i wód drenażowych do środowiska), w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) – dalej pr. wod., gdyż będzie to szczególne korzystanie z wód.
Na wprowadzanie ścieków do rowu musi zgodzić się spółka wodna (nie ma znaczenia, że właściciel fermy jest jej członkiem).
Uzasadnienie
Na przebudowę systemu drenarskiego właściciel fermy powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Drenaż rozsączający jest urządzeniem wodnym służącym do korzystania z wód. Każde wykonanie urządzenia wodnego a także jego przebudowa, które służy do korzystania z wód, objęte jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód, czy szczególnym korzystaniem z wód. Jeśli właściciel fermy nie uzyskał pozwolenia wodnoprawnego na tę przebudowę powinien obecnie zalegalizować przeprowadzone prace.
Ścieki z fermy, które będą wprowadzane do rowu muszą spełniać wymagania rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984 z późn. zm.).
Alicja Brzezińska