Pytanie
Firma zagraniczna (FZ) zleca firmie polskiej (FP) wykonanie usługi na powierzonych im produktach, które sama wytwarza za granicą. Chodzi m.in. o obróbkę powierzchniową elementów metalowych. FZ oprócz elementów, na których ma zostać wykonana usługa, dostarcza również wszystkie niezbędne materiały do wykonania tej usługi np. materiały niezbędne do obróbki powierzchniowej.
Zasady współpracy mogą zostać określone umową i m.in. stanowią, że element, na którym ma zostać wykonana usługa obróbki powierzchniowej, pozostaje własnością FZ. Jeżeli zdarzą się elementy metalowe, które nie spełnią wymogów jakościowych określonych dla końcowego produktu, umowa stanowić będzie, że należy je odesłać z powrotem do FZ - nie są one odpadem, tylko w dalszym ciągu produktem, który FZ może wykorzystać ponownie w procesie technologicznym (np. poprzez ponowne jego odlanie).
Pozostałe z przekazanych przez FZ materiałów niezbędnych do wykonania zlecenia tj. obróbki powierzchniowej nie będą przekazywane do FZ, lecz zostaną one w Polsce i będą klasyfikowane jako odpady, a ich wytwórcą będzie FP.
FP wykonywać będzie usługę na powierzonych ich produktach – elementach metalowych, które nie będą własnością FZ, nie będzie zachodzić wyzbycie, będą one w dalszym ciągu własnością zleceniodawcy.
Czy w takim przypadku w świetle polskich przepisów elementy metalowe, które nie spełnią wymogów jakościowych określonych dla końcowego produktu, będą odpadem dla FP?