Pytanie
Gmina posiada budynek, w którym do niedawna działała przychodnia lekarska i funkcyjne mieszkania dla lekarzy. Budynek podłączony jest do wodociągu gminnego. Od dwóch lat budynek stoi pusty. Gmina chce go wyremontować i adaptować na mieszkania socjalne. W tym celu zamierza także rozbudować budynek. W aktualnie obowiązującym planie miejscowym teren, na którym zlokalizowano budynek, jest przeznaczony pod usługi zdrowia. Rada Gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu i przeznaczeniu terenu na cele mieszkaniowo-usługowe.
Problem polega na tym, że budynek znajduje się w odległości około 15 m od czynnego cmentarza. Zarówno przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, jak i rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze dotyczą warunków, jakie winny być spełnione przy zakładaniu nowych cmentarzy lub rozszerzaniu terenów cmentarzy już istniejących.
W omawianej sytuacji zarówno cmentarz jak i budynek gminny powstały przed wejściem w życie ustawy, a ich sąsiedztwo jest bezpośrednie.
Czy w opracowywanym obecnie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren budynku gminnego można przeznaczyć na cele mieszkaniowo-usługowe?