Pytanie
RIPOK przetwarza zmieszane odpady komunalne dostarczone przez firmę "X". Po procesie (jedynie) mechanicznego przetwarzania w RIPOK jako odpady nad-sitowe (formalnie powyżej 80 mm) otrzymują kod 19 12 12. Odpady te wracają do firmy "X" która poddaje je we własnych instalacjach, niebędących RIPOK, ponownemu przetworzeniu mechanicznemu, celem "doczyszczenia" frakcji 19 12 12. W procesie tym po ponownym przesianiu na sicie o prześwicie oczek 0-80 mm, (ze względu na właściwości fizyczne, lepkość, wilgotność odpadów i wynikającą stąd niedokładność pierwszego procesu odsiewania) powtórnie wysiana zostaje frakcja (podsitowa) o wielkości co najmniej 0-80 mm, ulegająca biodegradacji, o kodzie 19 12 12. Odpady te posiadają dokładnie taki sam skład morfologiczny i fizykochemiczny jak wytworzone w procesie mechanicznym w RIPOK, gdzie obowiązkowo zostały by dalej podane procesom przetwarzania biologicznego zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1052) – dalej r.m.b.p.
Firma "X" przekazuje wytworzone odpady o wielkości 0-80 mm ulegające biodegradacji do instalacji "Z". Instalacja ta nie prowadzi procesu biologicznego przetwarzania zgodnie z § 4 r.m.b.p, posiada jedynie decyzję sektorową na przetwarzanie w procesie R 3 odpadów o kodzie 19 12 12, nie posiada statusu RIPOK, znajduje się poza regionem gospodarki odpadami.
Czy w oparciu o obowiązujące przepisy odpady wytworzone w firmie "X" o kodzie 19 12 12, (frakcja 0-80 mm, ulegająca biodegradacji), mogą zostać przekazane do instalacji "Z"?
Czy ww. odpady zgodnie z § 5 ust. 7 r.m.b.p. nie powinny być przetworzone w instalacji, która prowadzi proces według § 4 ust. 2 lub 3 r.m.b.p.?
Jak zgodnie z prawem powinna postąpić firma "X" z wytworzonym odpadem podsitowym o kodzie 19 12 12 (frakcja 0-80 mm, ulegająca biodegradacji)?