Pytanie
Czy starosta może zatwierdzić projekt robót geologicznych dla rozpoznania zasobów złoża kruszywa naturalnego, w przypadku gdy:
- dla przedmiotowej działki nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a zgodnie z zapisami studium dla nieruchomości wyznaczono kierunek zagospodarowania jako teren zabudowy techniczno-produkcyjnej (studium przewiduje w innych lokalizacjach tereny górnicze),
- dla przedmiotowej działki wcześniej burmistrz gminy wydał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie stawu?
Właściciel działki otrzymał pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę stawu w części północnej przedmiotowej działki. Burmistrz zaopiniował negatywnie zatwierdzenie projektu robót geologicznych, określając, że studium gminy nie przewiduje w tej lokalizacji terenów eksploatacji kruszywa. Przywołał również fakt, że wcześniej wydana na tę działkę decyzja o warunkach zabudowy kształtuje sposób wykonywania prawa własności nieruchomości i stanowi tzw. "mini plan zagospodarowania przestrzennego" (zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 26 czerwca 2006 r., IV SA/Wa 312/06, LEX nr 219281), w związku z czym roboty geologiczne prowadzące do udokumentowania złoża byłyby sprzeczne z decyzją o warunkach zabudowy, gdyż nie zawarto w niej informacji na temat możliwości wykorzystania przedmiotowej działki pod eksploatację kruszywa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami opinia organu współdziałającego nie jest wiążąca dla starosty przy wydawaniu decyzji zatwierdzającej projekt geologicznych. Jednakże czy w przypadku gdy burmistrz określa, że roboty geologiczne są sprzeczne z zapisami studium oraz wcześniej wydaną decyzją o warunkach zabudowy, starosta powinien uwzględnić powyższe stanowisko i odmówić zatwierdzenia projektu robót geologicznych? Czy należy uznać, że decyzja o warunkach zabudowy (mimo że dotyczy tej samej działki) nie ma odniesienia do działalności związanej z wykonywaniem robót geologicznych?