Pytanie:
Czy w deklaracji ORD-U należy wykazać nienotyfikowane odsetki od pożyczki od udziałowca?
Czy w deklaracji ORD-U w pozycji wartość przedmiotu umów należy wykazać kwotę 721939,73 dkk?
Czy należy również wykazać odsetki dotyczące okresu, za który sporządza się deklaracje wynikające z umów zawartych w latach poprzednich?

Odpowiedź:
W informacji ORD-U uwzględnia się wartość należności lub zobowiązań wynikającą m.in. z umów sporządzonych w formie pisemnej. Niestety przepisy nie precyzują jak rozumieć zobowiązania np. odnośnie umów pożyczek, tj. czy ujmować w informacji również odsetki naliczone, acz niewymagalne.

 

Uwzględniając jednak, iż zobowiązania z tytułu pożyczek ujmuje się w księgach rachunkowych w kwocie wymagającej zapłaty, nie traktowałbym odsetek niewymagalnych jako zobowiązania dla celów sporządzenia ORD-U.
Zgodnie z art. 82 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) – dalej o.p., osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.
Jak stanowi art. 82 § 6 o.p. minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia przypadki oraz zakres informacji, o których mowa w § 1 pkt 2, a także szczegółowe zasady, termin oraz tryb ich sporządzania i przekazywania.
Na mocy § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2061 z późn. zm.).w informacjach, o których mowa w § 2 i 3, uwzględnia się wartość należności lub zobowiązań wynikającą z umów sporządzonych w formie pisemnej lub z wystawionych lub otrzymanych faktur albo rachunków potwierdzających zawarcie umowy, jeżeli w umowie nie określono wartości należności lub zobowiązań albo umowa nie ma formy pisemnej. Określone wartości zobowiązań lub należności wyrażone w walucie obcej przelicza się na walutę polską według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym zawarto umowę lub wystawiono faktury albo rachunki potwierdzające zawarcie umowy.
Niestety przepisy nie precyzują jak rozumieć zobowiązania np. odnośnie umów pożyczek, tj. czy ujmować w informacji również odsetki naliczone, acz niewymagalne. Uwzględniając jednak, iż zobowiązania z tytułu pożyczek ujmuje się w księgach rachunkowych w kwocie wymagającej zapłaty, nie traktowałbym odsetek niewymagalnych jako zobowiązania dla celów sporządzenia ORD-U.