Pytanie:
Proszę o przedstawienie stanowiska, czy tereny powierzchniowej eksploatacji kruszyw mieszczą się w terenach zwolnionych, czy opodatkowanych VAT?
Czy sprzedaż działki przeznaczonej pod eksploatację będzie zwolniona, czy opodatkowana VAT?

Odpowiedź:
Według mnie odpowiedź zależy od treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tj. od tego czy zakazuje on na tym terenie lokalizowania jakichkolwiek obiektów, budowli i urządzeń budowlanych.

 

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Jak jednocześnie stanowi art. 2 pkt 33 u.p.t.u., przez tereny budowlane rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W świetle tej definicji wskazane zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli:
- z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę,
- dla działki nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wynika, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę,
- dla działki nie istnieje ani miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ani decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W przedstawionej sytuacji dla sprzedawanego gruntu istnieje miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego, a więc to jego postanowienia należy brać pod uwagę. Pojawia się pytanie jak należy rozumieć pojęcie "terenów przeznaczonych pod zabudowę". Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2008 r., IPPP2/443-1330/08-4/PW, "pojęcie 'tereny przeznaczone pod zabudowę' obejmuje obszary, na których przewidziane są różne formy zabudowy, począwszy od zabudowy mieszkaniowej, przez tereny zabudowy techniczno - produkcyjnej, aż po tereny zabudowy zagrodowej włącznie".
Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że treść załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sugeruje, że tereny przeznaczone do eksploatacji kruszyw stanowią tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z treści tego załącznika wynika bowiem, że tereny oznaczone na rysunkach planu miejscowego symbolem PG (a w taki sposób oznaczane są na rysunkach, między innymi, tereny przeznaczone do eksploatacji kruszyw) stanowią tereny zabudowy techniczno-produkcyjnej.
Z drugiej jednak strony można wskazać postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu z dnia 2 sierpnia 2006 r., US.IX/443-31/HM/06, który odpowiadając na pytanie o zwolnienie od podatku gruntu przeznaczonego na eksploatację odkrywkową złoża kruszywa szczegółowo uwzględnił fakt, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazywał na tym gruncie lokalizowania jakichkolwiek obiektów, budowli i urządzeń budowlanych, a w konsekwencji uznał, że dostawa tego gruntu jest zwolniona od podatku (stanowisko to podtrzymał rozpatrując skargę to postanowienie Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w decyzji z dnia 25 stycznia 2007 r., IS.IX/3-443/229/06). Stanowisko o możliwości stosowania zwolnienia od podatku do dostawy gruntu o przeznaczeniu powierzchniowa eksploatacja kruszywa zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2012 r., ILPP2/443-1568/11-2/AKr.
Powyższe prowadzi w mojej ocenie do wniosku, że tereny przeznaczone do eksploatacji kruszyw stanowią, co do zasady, tereny przeznaczone pod zabudowę, których dostawa opodatkowana jest stawką podstawową 23%. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje na tych terenach lokalizowania jakichkolwiek obiektów, budowli i urządzeń budowlanych - w przypadkach takich do dostawy tych terenów znajduje zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.