Pytanie;
Czy w tej sytuacji powinno się opłacić notę obciążeniową?
Czy szkoła ma obowiązek współfinansowania kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne dla oddelegowanego prezesa ZNP?

 

Odpowiedź:
Jeśli noty obciążeniowe są wystawiane na część wynagrodzenia i składek ZUS wynoszące 44/279, szkoła powinna je opłacać.
Zgodnie z art. 341 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) - dalej u.z.z., pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem min. pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej - na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2 u.z.z. odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia pracodawcy, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, informacje o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji oraz u każdego z tych pracodawców - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca. Informację tę przedstawia w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zwolnienie pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy.
Sposób i tryb ponoszenia kosztów określa każdy pracodawca, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w zakresie dotyczącym kosztów związanych z zatrudnianiem tego pracownika lub tych pracowników.
Z przytoczonych przepisów wynika zasada proporcjonalności polegająca na tym, że pracodawcy ponoszą koszty odpowiednio do liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w relacji do łącznej liczby członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy – w omawianym przypadku w części wynoszącej 44/279. Powołane regulacje nie określają natomiast szczegółowych zasad rozliczeń między pracodawcami z tytułu kosztów poniesionych w związku ze zwolnieniami od pracy działaczy międzyzakładowej organizacji związkowej. Pracodawcy powinni zawrzeć porozumienie, w którym zostaną określone zasady i terminy zwrotu poniesionych kosztów. Ma ono charakter umowy. Bez względu jednak na to, czy pracodawcy zawrą porozumienie, czy też nie, w literaturze wyraża się pogląd, że pracodawca, który pokrywa koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne działacza międzyzakładowej organizacji związkowej może domagać się przed sądem cywilnym od innych pracodawców, uchylających się od realizacji ciążącego na nich obowiązku zwrotu poniesionych kosztów, zgodnie z zasadą proporcjonalności. Koszty zwolnienia od świadczenia pracownika przez pracodawcę, u którego jest on zatrudniony, powinny zostać obligacyjnie redystrybuowane na pozostałych pracodawców, u których działa międzyzakładowa organizacja związkowa (Baran K.W., Zbiorowe prawo pracy. Komentarz, Oficyna, 2010).
Jeśli więc noty obciążeniowe są wystawiane na część wynagrodzenia i składek ZUS wynoszące 44/279, szkoła powinna je opłacać.

[Uwaga - odpowiedź ta jest nieaktualna od 1 I 2019 roku]