Pytanie:
Czy świadcząc tego typu usługi głównie na rzecz wspólnot mieszkaniowych powinienem pilnować limitu przychodu? Jeśli tak, to jaka jest jego wysokość?

2. Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kominiarskich, głównie jest to czyszczenie przewodów kominowych. Jako formę opodatkowania z Urzędem Skarbowym wybrałem opodatkowanie kartą podatkową i zgodnie z tabelą miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej (poz. 92 tabeli- sprzątanie wnętrz).

Pytanie:
Czy świadcząc tego typu usługi powinienem pilnować limitu przychodu?

 

Odpowiedź:
Zarówno w pierwszym jak i w drugim z wymienionych w pytaniu przypadków podatnik nie ma obowiązku "pilnowania limitu przychodów".
Pod pojęciem ludności należy traktować m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Jako świadczonych na rzecz ludności nie można już traktować usług wykonywanych na rzecz osób prawnych. W przypadku więc gdy właścicielem lokalu będzie osoba prawna, to usługa dotycząca tego lokalu nie będzie stanowiła usługi na rzecz ludności.

Uzasadnienie:
W pozycji 75 Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.z.p.d., ustawodawca określił stawki karty podatkowej dla usług w zakresie robót budowlanych instalacyjnych związanych z zakładaniem instalacji: grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wodnokanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych i osprzętu elektrycznego – dla ludności.
W pozycji 4 objaśnień do ww. Tabeli czytamy, że przy prowadzeniu m.in. tego rodzaju działalności, dopuszczalne jest – poza świadczeniami dla ludności – wykonywanie świadczeń dla innych odbiorców w rozmiarze nieprzekraczającym kwoty 63.910 zł przychodu rocznie. Co jednak należy w tym przypadku rozumieć pod pojęciem "świadczeń dla ludności"? Zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w pkt 5 przedmiotowych objaśnień, za świadczenia dla ludności uważa się opłacane ze środków pieniężnych ludności świadczenia określone w ust. 3 oraz usługi, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przez pojęcie "ludność" rozumie się osoby fizyczne i gospodarstwa domowe oraz inne podmioty, tj. indywidualne gospodarstwa rolne i ogrodnicze, zakłady wytwórcze, budowlane, handlowe i usługowe, prowadzone przez osoby fizyczne i spółki niemające osobowości prawnej, oraz zakłady prowadzone przez agentów. Pojęcie "ludność" obejmuje również organizacje wyznaniowe i zakonne, placówki państw obcych (wyłącznie w rozumieniu służb dyplomatycznych i konsularnych) oraz rady szkół i placówek, rady rodziców i inaczej nazwane reprezentacje rodziców.
W analizowanym przypadku mamy do czynienia z podatnikiem, który świadczy usługi kominiarskie, o których mowa w poz. 75 ww. tabeli m.in. na rzecz wspólnot mieszkaniowych. Należy zauważyć, że wspólnota mieszkaniowa, to jedynie wspólnota zrzeszająca właścicieli lokali. Wykonując więc usługi na rzecz wspólnoty, podatnik wykonuje je de facto na rzecz osób zrzeszonych w tej wspólnocie, czyli inaczej na rzecz ludności w rozumieniu przytoczonej wyżej definicji (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 lutego 2011 r., IBPBI/1/415-1208/10/WRz). W tej więc sytuacji, wykonując zidentyfikowane w pozycji 75 ww. Tabeli usługi kominiarskie podatnik nie ma obowiązku "pilnowania limitu przychodów".
Ustawodawca nie przewiduje podobnych ograniczeń w przypadku usług kominiarskich wymienionych pod pozycją 92 ww. tabeli (tzw. sprzątanie wnętrz). W tym więc przypadku także podatnik może opodatkować te usługi kartą podatkową bez względu na wysokość uzyskiwanych z tego tytułu przychodów. Należy w tej sytuacji jedynie rozważyć, czy skoro mamy tu do czynienia z usługami "kominiarskimi" to podatnik zasadnie traktuje je jako "usługi sprzątania wnętrz". Jest to już jednak odrębne zagadnienie.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2021 r.]