Pytanie
Gminna spółka wodna utworzona prawdopodobnie w latach siedemdziesiątych została wpisana do Księgi Wodnej, prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne. Prawdopodobnie w statucie spółki był zapis o "odrobkowym" systemie konserwacji urządzeń melioracyjnych (obowiązek utrzymania urządzeń we właściwym stanie ciążył na każdym właścicielu odnoszącym korzyści z melioracji). Prawdopodobnie, gdyż w tutejszym starostwie nie ma żadnych dokumentów spółki.
Ponadto, od wielu lat nie doszło do zwołania walnego zgromadzenia spółki. Nie podjęto prób jej likwidacji.
W katastrze wodnym prowadzonym przez RZGW, zgodnie z zasadami znowelizowanego Prawa wodnego, spółka ta nie figuruje w żadnym wykazie.
Zgodnie z treścią art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., utrzymanie urządzeń melioracji wodnej szczegółowej w należytym stanie należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te objęte są działalnością spółki wodnej – do tej spółki. Przepis art. 77 ust. 2 pr. wod. daje staroście kompetencje do egzekwowania obowiązku wykonywania prac konserwacyjnych (jeżeli taki obowiązek nie jest wykonywany), ale tylko w stosunku do właścicieli gruntów odnoszących korzyści z działania urządzeń, a nie w stosunku do spółek wodnych.
W związku z tym, czy w tym przypadku starosta może wydać decyzje, w trybie art. 77 ust. 2 pr. wod. ustalające szczegółowe zakresy i terminy wykonywania obowiązku utrzymania urządzeń przez poszczególnych właścicieli gruntów odnoszących korzyści z rowów?