Czy w związku z powyższym właściwe jest twierdzenie, że stacje paliw wybudowane i użytkowane przed 2005 r. nie wymagają wyposażenia w urządzenia wychwytujących ewentualne wycieki paliw (np. separator) oraz nie jest konieczne posiadanie na takiej stacji szczelnej powierzchni?
Podczas kontroli stwierdzono, że stacja paliw nie jest dostosowana do aktualnych wymogów prawnych ze względu na niezabezpieczenie przed wyciekami substancji ropopochodnej do środowiska, spękani nawierzchni stacji oraz brak separatora substancji ropopochodnych.
Stąd moje pytanie, czy stacje użytkowane i wybudowane przed 2005 r. powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające przeniknięciu substancji ropopochodnej do środowiska (separator) oraz czy nawierzchnię takiej stacji należy doprowadzić do stanu szczelności?

 

Pytanie:
Czy stacja paliw płynnych wybudowana przed 2005 r. powinna być wyposażona w separator substancji ropopochodnych?

Odpowiedź:
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. W przedstawionym przypadku na uwadze należy mieć to, że obiekty związane z magazynowaniem i dystrybucją produktów będących pochodnymi ropy naftowej są przykładem inwestycji mogących spowodować skażenie środowiska glebowego i wód podziemnych. Dlatego też na terenie stacji paliw płynnych istotnym wymogiem powinno być stosowanie zabezpieczeń uniemożliwiających migrację wycieków (przykładowo w postaci powierzchni uszczelnionych oraz systemów służących do zbierania i neutralizacji tych wycieków), a także systemów mających na celu sygnalizowanie takich sytuacji oraz mających na celu obserwację jakości wód podziemnych. Tego rodzaju wymagania kompleksowo reguluje § 97 ust. 1 pkt 1-3 r.w.t.r.n. W myśl przepisów przejściowych wynikających z § 177 r.w.t.r.n. stacje paliw płynnych użytkowane albo wybudowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia powinny być wyposażone do dnia 31 grudnia 2013 r. w urządzenia, o których mowa w § 97 ust. 1 pkt 2 i 3. Czytając literalnie brzmienie tego przepisu, można powiedzieć, że ustawodawca miał tu na myśli wyposażenie we wskazanym terminie tych obiektów w odpowiednie, ściśle określone urządzenia pomiarowo-monitorujące i sygnalizacyjne.
Mam jednakże wątpliwości odnośnie do zawężonego podejścia w kwestii obowiązku dotyczącego wyposażania stacji paliw w systemy mające na celu zabezpieczenie środowiska wodno-gruntowego przed migracją zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi, w postaci wycieków, czy też zanieczyszczonych wód opadowych zebranych z powierzchni tych obiektów (szczególnie z miejsc dystrybucji paliw). Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z § 109 r.w.t.r.n., stacje paliw powinny być wyposażone w instalacje wodociągowe, sanitarne i deszczowo-przemysłowe oraz urządzenia oczyszczające ścieki do poziomu określonego w przepisach dotyczących warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w przepisach dotyczących substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Dlatego też, w mojej ocenie, pewne zastrzeżenia może budzić funkcjonowanie tego rodzaju obiektów bez uszczelnionych powierzchni, czy też nieposiadających odpowiednich systemów mających chronić środowisko przed zanieczyszczeniem, w tym w kanalizacji zbierającej wody opadowe z utwardzonych powierzchni. Z racji działalności prowadzonej na stacjach paliw ścieki opadowe są potencjalnie zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi, co sugeruje wyposażenie kanalizacji odprowadzającej te wody w odpowiednie urządzenia do neutralizacji tych zanieczyszczeń (np. separatory).