Pytanie:
Czy przychody z tego tytułu są przychodami z działalności rolniczej?
Jak należy je opodatkować?
Jak dokumentować np. sprzedaż koni lub usługę "hotelową" dla zwierząt?
Odpowiedź:
Przychodami z działalności rolniczej są tylko przychody z hodowli koni (skoro hodowla prowadzona jest w gospodarstwie rolnym). Przychody uzyskiwane z tytułu prowadzenia pensjonatu dla koni oraz ich treningu stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowane na zasadach ogólnych). Szczegóły oraz wskazanie sposobu dokumentacji wymienionych w pytaniu czynności znajdują się w uzasadnieniu.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., przepisów u.p.d.o.f. nie stosuje się, między innymi, do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Pojęcie działalności rolniczej zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 2 u.p.d.o.f., zaś działy specjalne produkcji rolnej wymienione zostały w art. 2 ust. 3 u.p.d.o.f. Na gruncie tych przepisów stwierdzić należy, że:
1) hodowla koni w gospodarstwie rolnym stanowi działalność rolniczą, a w konsekwencji przychody uzyskiwane z tego tytułu są niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodami z działalności rolniczej,
2) hodowla koni poza gospodarstwem rolnym stanowi dział specjalny produkcji rolnej, a więc przychody uzyskiwane z tego tytułu są podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodami z działu specjalnego produkcji rolnej.
Z treści pytania wynika, że przedmiotowa hodowla koni prowadzona jest w gospodarstwie rolnym. Skoro tak, przychody uzyskiwane z tytułu prowadzenia tej hodowli są przychodami z działalności rolniczej i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli natomiast chodzi o przychody z tytułu prowadzenia pensjonatu dla koni oraz treningu koni to przychody takie są "normalnymi" przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych obowiązujących przy tego rodzaju przychodach (łącznie z pozostałymi przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę, o której mowa).
W celu ustalenia kosztów uzyskania przedmiotowych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej trzeba będzie najprawdopodobniej oprzeć się na brzmieniu art. 22 ust. 3 u.p.d.o.f. Przepis ten stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Jeśli chodzi o dokumentowanie sprzedaży koni to odpowiedź zależy od tego czy osoba, o której mowa, jest rolnikiem ryczałtowym. Jeżeli tak:
1) sprzedaż koni na rzecz czynnych podatników VAT (dokonujących zakupu w charakterze takich podatników) powinna być dokumentowana fakturami VAT RR wystawianymi przez nabywców (zob. art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.),
2) w pozostałych przypadkach sprzedaż powinna być dokumentowana fakturami (z zastrzeżeniem, że rolnicy ryczałtowi faktury wystawiają dobrowolnie – zob. art. 117 pkt 1 u.p.t.u.), rachunkami (z zastrzeżeniem, że obowiązek wystawiania rachunków istnieje tylko na żądanie nabywców – zob. art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) lub za pomocą innych dokumentów, w tym samych tylko umów sprzedaży (paragonów nie trzeba wystawiać, gdyż rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej zwolnieni są z obowiązku prowadzenia ewidencji, w tym ewidencji prowadzonej za pomocą kas rejestrujących - zob. art. 117 pkt 2 u.p.t.u.).
Jeśli natomiast osoba, o której mowa, nie jest rolnikiem ryczałtowym (zrezygnowała z tego statusu na podstawie art. 43 ust. 3 u.p.t.u.), sprzedaż koni dokumentowana powinna być, co do zasady, fakturami. W niektórych przypadkach wystawianie faktur jest jednak konieczne tylko na żądanie nabywcy (zob. art. 106b ust. 1-3 u.p.t.u.). Wówczas sprzedaż koni dokumentowana może być za pomocą innych dokumentów, w tym samych tylko umów sprzedaży. W przypadkach takich może również zaistnieć obowiązek wystawienia paragonu.
Paragonami nie trzeba natomiast dokumentować usług "noclegowych" dla zwierząt. Świadczenie takich usług jest bowiem zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Świadczenie takich usług powinno być zatem dokumentowane fakturami, a w zakresie w jakim nie istnieje bezwzględny obowiązek ich wystawienia, a nabywca nie zażąda wystawienia faktury (zob. art. 106b ust. 1-3 u.p.t.u.) – za pomocą dowolnych innych dokumentów, w tym samych tylko umów sprzedaży.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 13 V 2017 r.]