Pytanie
Spółka sprzedaje zwierzęce (poubojowe) odpady surowe, niejadalne i jadalne (PKWiU ex 10.11.60.0), które do końca marca 2013 r. są opodatkowane 5% stawką VAT. W tym samym PKWiU mamy odpady jadalne - jelita pęcherze i żołądki, które pozostaną w stawce 5% i inne jadalne w innych kulturach jak oczy, jądra, penisy. W tym PKWiU jest szereg innych odpadów, które są niejadalne dla ludzi, a są sprzedawane do produkcji karmy dla zwierząt. W związku z tym pojawił się problem znaczenia pojęcia odpadów niejadalnych.
Czy niejadalne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt?
Czy przekazanie odpadów niejadalnych dla ludzi na produkcję karmy dla zwierząt spowoduje opodatkowanie takich odpadów stawką 23% od 1 kwietnia 2013 r.?
Czy sprzedaż innych jadalnych niewymienionych jako korzystających ze stawki 5% w tym PKWiU odpadów korzysta z preferencyjnej stawki VAT?
Zdaniem spółki niejadalne dla ludzi odpady przeznaczone dla produkcji karmy dla zwierząt podlegać będzie opodatkowaniu stawką 23%, chyba że będą to jelita, pęcherze i żołądki które skorzystają z preferencyjnej stawki 5%. Natomiast pozostałe jadalne odpady (w innych kulturach np. wschodnich), które są następnie przedmiotem dostaw poza granice kraju, jak i do restauracji orientalnych, korzystają nadal ze stawki 5% VAT.