Pracodawca wychodzi z założenia, że zaświadczenie medyczne, które przedłożyła pracownica jest równoznaczne z wycofaniem wypowiedzenia umowy o pracę. Sam pracownik nie złożył pisma dotyczącego chęci wycofania owego wypowiedzenia. Pracodawca również pisemnie nie poinformował o wycofaniu wypowiedzenia, natomiast uważa, że zaświadczenie medyczne jest tożsame z wycofaniem i umowa nie uległa rozwiązaniu z dniem 30 czerwca 2012 r., a pracownica nadal powinna świadczyć pracę. Pracownica z kolei uważa, że umowa uległa rozwiązaniu.

Pytanie:
Czy wypowiedzenie nadal jest skuteczne?

 

Odpowiedź:
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wywołuje w tym przypadku skutek w postaci rozwiązania łączącej strony umowy o pracę, a samo przedstawienie przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego o ciąży (poronieniu) nie jest równoznaczne z jego wycofaniem.

Uzasadnienie:
Przepisy prawa pracy, w tym m.in. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., gwarantują pracownicom w ciąży szczególną ochronę trwałości stosunku pracy. Jak wynika z art. 177 § 1 k.p, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Jak wskazuje się w piśmiennictwie i orzecznictwie, gwarancja ta obejmuje również przypadki, gdy pracownica była w ciąży lub zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia.
W przedstawionym przypadku pracodawca po otrzymaniu od pracownicy zaświadczenia potwierdzającego ciążę, powinien był cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Wówczas byłoby ono bezskuteczne. Skoro jednak pracodawca nie dopełnił tej formalności, to doszło do rozwiązania umowy, a dokonane przez niego wypowiedzenie należy uznać za niezgodne z przepisami i dające pracownicy prawo do wystąpienia przeciwko pracodawcy z powództwem o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie. Zgodnie z poglądami przedstawicieli doktryny "rozwiązanie umowy o pracę z naruszenie art. 177 § 1 k.p. jest względnie nieważne i dopiero w razie sporu sądowego, może być przez Sąd pracy uznane za bezskuteczne" (prof. dr. hab. W.Muszalski (w:) "Kodeks pracy. Komentarz" Warszawa 2012, s. 830).