Czy wystarczy tylko oświadczenie producenta opakowań, że wszystkie wyprodukowane na jego zlecenie opakowania spełniają wymogi przepisów prawa krajowego? Czy wprowadzający produkty w opakowaniach podlega karom finansowym za stosowanie opakowań niezgodnych z wymaganiami norm zharmonizowanych?

Odpowiedź:
Wprowadzający produkty w opakowaniach ma obowiązek zapewnić, że opakowania te spełniają tzw. wymagania zasadnicze, o których mowa w przepisach ustawy z 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1863) – dalej u.g.o.o.o.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 u.g.o.o.o., wprowadzający opakowania, w tym producenci opakowań, są obowiązani zapewnić, aby wprowadzane opakowania spełniały tzw. wymagania zasadnicze. Wymagania te, określone w art. 11 u.g.o.o.o., dotyczą ograniczenia ilości i negatywnego oddziaływania na środowisko substancji stosowanych do produkcji opakowań oraz wytwarzanych odpadów opakowaniowych w taki sposób, aby:
– objętość i masa opakowań były ograniczone do niezbędnego minimum wymaganego do spełnienia ich funkcji, biorąc pod uwagę oczekiwania użytkownika,
– opakowania były projektowane i wykonane w sposób umożliwiający ich wielokrotny użytek i późniejszy recykling, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej recykling, a jeżeli nie jest on możliwy, to inną formę odzysku,
– opakowania zawierały możliwie najmniejszą ilość substancji stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub dla środowiska,
– maksymalna suma zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego w opakowaniu nie przekraczała 100 mg/kg.

Artykuł 14 u.g.o.o.o. przewiduje przy tym, że przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach są również obowiązani stosować opakowania spełniające wymagania zasadnicze, w tym dotyczące zawartości metali ciężkich w opakowaniu. Mając więc na uwadze przepisy zobowiązujące producenta opakowań do zapewnienia, aby opakowania spełniały wymagania zasadnicze, przedsiębiorca wykorzystujący te opakowania do wprowadzania na rynek produktów może zażądać od producenta informacji czy oświadczenia o spełnianiu przez te opakowania wymagań zasadniczych. W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach nie uzyska od producenta stosowanych informacji albo nie jest pewien czy są spełniane wymagania zasadnicze przez dane opakowanie, pozostaje mu poddanie opakowań procedurze oceny zgodności.

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w brzmieniu obowiązującym obecnie nie przewiduje odrębnej kary w odniesieniu do obowiązku określonego w art. 14 u.g.o.o.o. Natomiast przepisy karne zawarte w art. 56 ust. 1 pkt 2-4 u.g.o.o.o. odnoszą się do wymagań zasadniczych, których spełnienie jest nałożone na wprowadzających opakowania.

Paweł Sosnowski, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 6.07.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów