Pytanie
Czy firma, która zamierza prowadzić odzysk odpadów z wcześniejszym ich gromadzeniem (ze względu na stosowaną technologię) powinna również oprócz decyzji na odzysk odpadów uzyskać zezwolenie na ich zbieranie?
Czy wystarczy samo zezwolenie na odzysk?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
Przedsiębiorca, który prowadzi odzysk oraz zbieranie odpadów jest zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. przedsiębiorca, który prowadzi odzysk odpadów obowiązany jest do uzyskania zezwolenia na prowadzenie tej działalności. Zezwolenie na prowadzenie odzysku odpadów jest wydawane, w drodze decyzji na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Dla większości przypadków prowadzenia działalności w zakresie odzysku najczęściej wydaje starosta. Właściwość miejscową organu wydającego decyzje ustala się według miejsca prowadzenia odzysku odpadów. Zakres wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie odzysku został określony w art. 27 u.o. Jednoczenie przedsiębiorca, zgodnie z art. 32 ust. 1 u.o., który łącznie prowadzi odzysk lub unieszkodliwianie odpadów oraz zbieranie lub transport odpadów, jest zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie lub transport odpadów. Tak więc nie muszą Państwo składać oddzielnego wniosku o uzyskanie zezwolenia na zbieranie odpadów. Należy jednak we wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów uwzględnić wymagania przewidziane w art. 28 ust. 4 u.o.
Paweł Sosnowski