Pytanie:
Jak powinien postąpić organ przy wpisywaniu w pozwoleniu pyłu PM 2,5?
Czy prawidłowe jest wpisanie w pozwoleniu pył ogółem i pył PM 2,5 (gdyż dla tego pyłu nie ma wskazanych stężeń jednogodzinnych) z adnotacją przy pyle PM10, że z zgodnie z art. 224 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. nie określa się emisji?

 

Odpowiedź:
Ponieważ dla emisji pyłu zawieszonego PM2.5 nie ma określonego stężenia dopuszczalnego i wartości odniesienia w powietrzu, dla jego stężeń 60-minutowych, nie ma możliwości ustalenia, czy stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 w powietrzu są niższe czy wyższe od 10% stężenia dopuszczalnej lub wartości odniesienia w powietrzu dla 60 minut, a więc:
- ustalenia, czy określać bądź nie emisję dopuszczalna w pozwoleniu zgodnie z art. 224 ust. 3 p.o.ś.,
- ustalenia czy emisja z instalacji wymaga pozwolenia w związku ze zwolnieniem zawartym w § 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881).
Można by przyjąć, że ponieważ nie są normowane stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 w powietrzu, to wskazane powyżej zwolnienia tej frakcji nie dotyczą i zawsze wymagane jest pozwolenie emisyjne oraz określenie w nim emisji dopuszczalnej pyłu zawieszonego PM2.5. Brak w takim stwierdzeniu jednak jakiejkolwiek podstawy merytorycznej.
Każda emisja pyłu zawieszonego PM2.5 wiązałaby się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia i określenia w nim emisji dopuszczalnej tej frakcji, a to jest całkowicie nonsensowne.
Rozumując w odwrotnym kierunku, jeżeli brak dla stężeń pyłu zawieszonego PM 2.5 wartości dopuszczalnych i odniesienia w powietrzu dla 60 minut, pył PM2.5 jest częścią pyłu PM10, dla którego określone są wartości odniesienia w powietrzu dla 60 minut i uzyskane stężenia pyłu PM10 są niższe od wartości odniesienia, to nie określając emisji dopuszczalnej pyłu PM10 nie określamy także emisji dopuszczalnej dla jego części jaką jest pył PM2.5. W innym przypadku zwolnienie dotyczyłoby pyłu zawieszonego PM2.6-10, czego przepisy zupełnie nie uwzględniają.
Ponadto, należy zauważyć, że pył zawieszony PM2.5 jest normowany w powietrzu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r. poz. 1031) załącznik Nr 1 praktycznie od 1 stycznia 2015 r.
Moim zdaniem, w sytuacji gdy pył PM10 to 100% emisji pyłu i jego stężenie 60-minutowe jest niższe od 10% wartości odniesienia w powietrzu dla tego okresu w pozwoleniu zawarłbym adnotacje – nie określa się emisji dopuszczalnej dla pyłu zawieszonego PM10, ponieważ pył zawieszony PM2.5 jest frakcją pyłu PM10 również nie określa się emisji dopuszczalnej dla pyłu zawieszonego PM2.5 (przy 100% pyłu PM10 w pyle również określenie emisji dla pyłu ogółem jest bezprzedmiotowe).
Oczywiście w danej kwestii zdania mogą być podzielone, ale wątpliwości rozstrzygamy na korzyść strony.