Pytanie
Pracownica powróciła do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym, podczas którego pracodawca wysłał (za pośrednictwem poczty za potwierdzeniem odbioru) rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednocześnie pracownica w tym samym czasie wysłała do pracodawcy (również za pośrednictwem poczty za potwierdzeniem odbioru) wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu przez okres 12 miesięcy od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r. na podstawie art. 1867 § 1 k.p.
Czy w takim przypadku o ważności dokumentu (kto był pierwszy) wypowiedzenia umowy o pracę lub wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy decyduje data widoczna na potwierdzeniu odbioru?
Czy pracownica może złożyć wniosek o rozpoczęcie wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy prawie dwa miesiące wcześniej?
Wniosek złożony na początku lipca, a rozpoczęcie czasu pracy w obniżonym wymiarze od 1 września 2015 r. Zdaniem pracodawcy pracownica powinna złożyć wniosek dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (na podstawie art. 1867 § 2 i § k.p.).
Czy pracodawca zgadzając się na obniżenie wymiaru czasu pracy może wyznaczyć pracownicy godziny pracy: np. od 8:00 do 12:00 i 13:00-16 (łącznie 7 godzin pracy)?
Czy pracodawca po wydaniu zgody na obniżony wymiar czasu pracy na 7/8 etatu może po 3-4 miesiącach od powrotu pracownicy do pracy wręczyć jej aneks do umowy o pracę zmieniający zarówno stanowisko oraz wynagrodzenie w związku z reorganizacją firmy?
Nowe stanowisko oraz wynagrodzenia będzie gorsze/niższe.