Pytanie
Podmiot eksploatujący oczyszczalnię ścieków komunalnych o RLM 1500 i posiadający pozwolenie wodnoprawne z 2003 r. rozbudował w 2009 r. oczyszczalnię ścieków do RLM 4000. W ostatnim roku przed rozbudową podmiot pobrał dwie próby ścieków, gdyż poprzednie badania spełniały wymagania, wobec czego skorzystano z możliwości zmniejszenia ich ilości. Również te dwie próby spełniały wymagania pozwolenia z 2003 r. W 2009 r. wydano nowe pozwolenie wodnoprawne z powodu zwiększenia przepustowości instalacji. W pierwszym roku obowiązywania nowego pozwolenia podmiot pobrał do badań cztery próby ścieków, myśląc, że ulega kontynuacji prawo do poboru zmniejszonej ilości prób. W 2012 r. po przeglądzie pozwolenia okazało się, że powinien pobrać 12 prób w pierwszym roku, gdyż oczyszczalnia "wskoczyła" do nowego przedziału RLM i wymagała ponownej oceny spełniania wymogów pozwolenia, tym razem z 2009 r. Podmiot pobierał jednak nieświadomie każdego roku po 4 próby ścieków.
Czy w związku z tym będzie ponosił karę pieniężną za każdy rok po rozbudowie oczyszczalni, dopóki nie wykaże na podstawie badań 12 prób ścieków, że nowa oczyszczalnia spełnia wymagania pozwolenia z 2009 r.?
Jeśli tak, zostanie to odebrane jako kara za zmodernizowanie oczyszczalni, a poniesionych wtedy nakładów finansowych nie będzie mógł zaliczyć na poczet kar - zmniejszenie kary, o którym mowa w art. 319 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś.