Pytanie
Osoba fizyczna prowadząca działalność-księgi handlowe (firma B) wystawiła 30 lipca fakturę na sprzedaż materiałów podmiotowi powiązanemu (firma P). Fakturę wysłano firmie P. Następnie faktura sprzedażowa została wycofana z systemu i nie zaksięgowana przez firmę B, gdyż fakturzystka zorientowała się, iż wystawiła niesłusznie fakturę do dokumentów WZ, które nie należały do firmy B, lecz firmy transportowej świadczącej usługi firmie B i przypadkowo trafiły one do tej firmy. Firma B zapomniała poinformować firmę P, aby zwróciła ww. fakturę i nie uwzględniała jej w swojej ewidencji. W konsekwencji firma B nie ujęła w rejestrze sprzedaży ww. faktury, zaś firma P ujęła ją w sowich rejestrach w lipcu (odliczyła VAT naliczony). Pytania:
1. Czy firmie P przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT?
2. Czy firma B powinna wystawić ponownie fakturę za sprzedaż, której nie było i równocześnie wystawić fakturę korygującą do zera?
3. Czy w zaistniałej sytuacji wystarczy, aby firma P (jeżeli nie przysługiwało jej prawo odliczenia VAT) skorygowała sobie deklarację i wyjęła z VAT naliczonego kwotę VAT z przedmiotowej faktury? Wtedy firma B nic nie musiała by już robić w tej sprawie.