Problem polega na tym, że na złożenie informacji VAT-26 mamy 7 dni - do tego czasu na pewno nie będziemy jeszcze fizycznie dysponować zamówionym samochodem, a w ww. formularzu należy wpisać m.in. numer rejestracyjny samochodu i jego rok produkcji. Te dane uzyskamy dopiero po odbiorze samochodu, który prawdopodobnie nastąpi dopiero w styczniu przyszłego roku. Wydaje mi się oczywiste, że w tej sytuacji powinniśmy teraz (w ciągu 7 dni od wpłaty zaliczki) złożyć informację VAT-26 bez podawania tych informacji.

Problem pojawi się, gdy fizycznie otrzymamy ten samochód i go zarejestrujemy - czy w takim przypadku należy złożyć kolejną informację VAT-26 w formie aktualizacji?

 

Pytanie:
Jeżeli tak, to jak należy ją wypełnić? Z ustawy o VAT wynika, że aktualizację informacji VAT-26 składa się w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego. Na objaśnieniach zawartych w formularzu VAT-26 również znajduje się zapis, że aktualizację składa się w przypadku przeznaczenia samochodu do celów "mieszanych". W związku z tym obawiam się, że próba złożenia informacji VAT-26 w formie "aktualizacji" może zostać potraktowane przez urząd skarbowy jako zmiana przeznaczenia samochodu.

Odpowiedź:
Podatnik powinien w tej sytuacji złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 w terminie 7 dni od dnia zapłaty zaliczki, bez wskazywania w niej danych, jakie na dzień złożenia tej informacji nie będą podatnikowi znane. Po uzyskaniu tych danych podatnik powinie złożyć aktualizację tej informacji (szczegółu w uzasadnieniu).

Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 86a ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.
Pierwszy wydatek związany z pojazdem samochodowym może stanowić także wpłacana na poczet nabycia pojazdu zaliczka. Aby zatem VAT naliczony od kwoty zaliczki mógł być w 100% odliczony od podatku należnego, w terminie 7 dni od daty wpłaty zaliczki podatnik powinien złożyć informację, o której mowa w art. 86a ust. 12 u.p.t.u., tj. informację VAT-26.
W tym momencie rzeczywiście pojawia się problem. Informacja VAT-26 zawiera bowiem takie pozycje jak m.in. nr rejestracyjny samochodu i jego rok produkcji. Na etapie zaś wpłacania zaliczki na poczet zakupu samochodu, czy nawet w terminie 7 dni od daty wpłaty zaliczki, podatnicy często nie znają danych w tym zakresie. W takiej sytuacji podatnicy nie mają innej możliwości jak tylko złożyć informację bez tych danych, z odpowiednim odrębnym wyjaśnieniem w zakresie przyczyny takiego stanu rzeczy. Należy bowiem zauważyć, że niezłożenie takiej informacji pozbawi podatnika prawa do pełnego odliczenia VAT.
Złożenie takiej niekompletnej informacji może nie spotkać się z uznaniem urzędu skarbowego. Może się bowiem okazać, że ze względu na niekompletność informacji nie będzie możliwe wprowadzenie takiej informacji do urzędowego systemu informatycznego. Taka okoliczność jednak to nie jest problem podatnika. Jeżeli podatnik złoży VAT-26 w terminie, to choćby informacja ta nie zawierała wszystkich wymaganych danych, żaden urząd nie będzie miał podstaw do podważenia skuteczności jej złożenia.
W przypadku zaś pozyskania odpowiednich danych podatnik powinien złożyć aktualizację informacji. Choć bowiem zgodnie z objaśnieniem aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystania pojazdu samochodowego, to tutaj znów ustawodawca nie daje podatnikowi żadnego alternatywnego rozwiązania – przepisy zawierają w tym zakresie lukę. Aby próba złożenia informacji VAT-26 w formie aktualizacji nie została potraktowana przez urząd skarbowy jako zmiana przeznaczenia samochodu, podatnik do takiej aktualizacji powinien znów dołączyć stosowne odrębne wyjaśnienie.
Jeżeli urząd skarbowy stwierdzi, że przedstawiony wyżej sposób rozwiązania problemu nie jest właściwy, to nie wskaże sposób, w jaki ten problem należy rozwiązać. Rozwiązanie zaproponowane w niniejszej analizie wcale nie musi być jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem. Na pewno jednak zastosowanie się do takiego rozwiązania nie wywrze u podatnika żadnych negatywnych skutków podatkowych, a wręcz przeciwnie umożliwi mu odliczanie 100% VAT zawartego w kosztach związanych z danym pojazdem samochodowym, w tym także w kosztach wpłacanej na poczet zakupu takiego samochodu zaliczki.