Pytanie
Moja firma zajmuje się produkcją mebli. Jestem podatnikiem podatku VAT i wykonuję usługi polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz trwałym zainstalowaniu (zabudowie) drewnianych i drewnopodobnych komponentów meblowych oraz drzwi przesuwnych lub otwieranych do mebli wbudowanych w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub lokalu mieszkalnym. Zainstalowane meble będą w sposób stały przymocowane do ściany lub sufitu i podłogi tzn. bez demontażu całkowitego nie ma możliwości przestawienia ani wyjęcia danego mebla. Do wykonanych usług stosuję stawkę VAT 23%. Dotychczas nie żądam od właściciela mieszkania oświadczenia o powierzchni mieszkania, co by wskazywało na możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT 8% do budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 lub lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2. Za wykonane meble z usługą montażu wystawiam fakturę lub paragon fiskalny. Moim zdaniem w myśl ustawy o VAT (art. 41 ust. 12) mogę stosować obniżoną stawkę VAT, czyli 8%. Stawkę tę będę stosować do budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 lub lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2.
Czy w powinienem żądać od właściciela lokalu lub domku jednorodzinnego oświadczenia o ich powierzchni?
Czy mieszkańcy tzw. budownictwa społecznego są lokatorami czy właścicielami lokali mieszkalnych i czy w ich przypadku mogę stosować 8% stawkę VAT na meble wbudowane?
Czy w przypadku wcześniejszych usług dotyczących trwałej zabudowy, na którą wystawiłem fakturę VAT i zastosowałem stawką 23%, muszę dokonać korekty na stawkę 8%?
Jak należy postąpić w przypadku tych usług potwierdzonych paragonem fiskalnym?
Czy przy zastosowaniu obniżonej stawki VAT powinienem wystawić fakturę VAT czy wystarczy paragon fiskalny?