Pytanie
W 2012 r. syn (55 lat) miał przyznane bezterminowo świadczenie pielęgnacyjne na matkę (77 lat). Składając wniosek dostarczył wypis z treści orzeczenia Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z 1996 r. zaliczające matkę do pierwszej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia. Organ zwrócił się do ZUS z prośbą o przesłanie kserokopii orzeczenia, na podstawie, którego dokonano wypisu z treści ww. orzeczenia. Organ w odpowiedzi uzyskał identyczny wypis z treści orzeczenia Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z 1996 r. (kserokopię), a więc uznał, iż nie ma innych orzeczeń i przyznał świadczenie pielęgnacyjne. Obecnie ten sam syn złożył wniosek na ZDO. Dołączył ten sam wypis z treści orzeczenia matki.
1) Organ ma wątpliwości czy mógł wówczas przyznać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - czy zrobił to prawidłowo (czy na tamten czas winien odmówić prawa z uwagi na brak odpowiedniego orzeczenia)?
2) Czy organ ma teraz prawo przyznać ZDO, jeżeli w art. 3 pkt 21 lit. d u.ś.r. jest wyraźnie napisane, że znaczny stopień niepełnosprawności oznacza to - posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów, a organ jest w posiadaniu wypisu z treści orzeczenia?