Pytanie
Pytanie dotyczy dokumentacji podatkowej, związanej z cenami transferowymi. Firma przygotowuje dokumentację podatkową w dniu 1 stycznia danego roku. Na koniec roku do ww. dokumentacji dołączamy szczegółową analizę marż uzyskiwaną ze sprzedaży produktów. Analizy zawsze opierały się na danych księgowanych na odpowiednich kontach grupy 7. Dane te (od strony kosztowej) zawierały STANDARDOWY (planowany) techniczny koszt wytworzenia produkowanego asortymentu, skorygowany o odchylenia kosztu rzeczywistego.
W roku 2010, w związku z kryzysem, odnotowaliśmy znaczne wahania pomiędzy wskaźnikami planowanymi a rzeczywistymi, wykorzystywanymi do wyliczania TKW (np. rzeczywiste wskaźniki kosztów wydziałowych i narzuty do płac, były znacznie wyższe od planowanych), co wpłynęło na powstanie dużych odchyleń.
Naszym zdaniem spowodowane to jest pewnymi wahaniami na wydziałach produkcyjnych.
Dlatego zastanawiamy się nad przygotowaniem odrębnej analizy rentowności za rok 2010 - wg wskaźników planowanych z roku 2008, gdyż uważamy że ten okres w sposób adekwatny odwzorowuje standardową sytuację w JAFO.
Analiza powyższa miałaby być dołączona do dokumentacji podatkowej za rok 2010 i stanowiłaby obronę marż uzyskiwanych ze sprzedaży wyrobów do jednostek powiązanych.
Czy nasze podejście jest prawidłowe?
Czy taka analiza nie zostanie "obalona" przez organy dokonujące kontroli?