Czy organ nadzoru budowlanego powinien wszcząć postępowanie, jeśli powziął wątpliwości wobec legalności zbyt szybkiej realizacji inwestycji?
Pytanie PINB przeprowadził kontrolę budowy budynku mieszkalnego realizowanego na podstawie projektu budowlanego. Decyzja pozwolenia na budowę stała...
Pytanie
PINB przeprowadził kontrolę budowy budynku mieszkalnego realizowanego na podstawie projektu budowlanego. Decyzja pozwolenia na budowę stała się ostateczna w październiku 2011 r. Według oświadczenia inwestora roboty zostały rozpoczęte tydzień później. Kontrola została przeprowadzona w połowie listopada 2011 r. Stwierdzono, że na nieruchomości prowadzone są roboty budowlane - budowa budynku mieszkalnego. Budynek znajduje się w stanie surowym. Wykonano ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, ściany zewnętrzne, strop nad parterem żelbetowy monolityczny, konstrukcję dachową drewnianą bez pokrycia, ściany parteru i poddasza z bloczków gazobetonowych. Wpisy w dzienniku budowy kierownik dokonywał na bieżąco. Ostatni wpis w dzienniku budowy z dnia 10 listopada 2011 r. brzmi: "Wykonano ściany poddasza. Rozpoczęto montaż więźby dachowej". Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego powziął wątpliwości co do realizacji budynku mieszkalnego w tak krótkim czasie - zaledwie w kilka dni (roboty budowlane trwały od dnia końca października 2011 r. do połowy listopada 2011 r.).
Czy organ nadzoru budowlanego powinien prowadzić postępowanie w powyższej sprawie czy powinien je umorzyć?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2012 r.
Uzasadnione wątpliwości co do czasu rozpoczęcia robót budowlanych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. (przed uzyskaniem waloru ostateczności przez decyzję o pozwoleniu na budowę), stanowią podstawę do wdrożenia przez organy nadzoru budowlanego procedury naprawczej przewidzianej w art. 50-51 pr. bud.
Uzasadnienie
Zgodnie z generalną zasadą pr. bud. legalne rozpoczęcie robót budowlanych dopuszczalne jest jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – zob. art. 28 ust. 1 pr. bud. Ponadto, inwestor zobowiązany jest zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem – zob. art. 41 ust. 4 pr. bud. Jednakże niedopełnienie obowiązku zawiadomienia z art. 41 ust. 4 pr. bud. nie ma znaczenia dla oceny legalności rozpoczętej budowy. Natomiast istotne jest, aby w dniu rozpoczęcia przez inwestora robót budowlanych, decyzja o pozwoleniu na budowę posiadała walor ostateczności. W przypadku przystąpienia do wykonywania robót budowlanych przed ostatecznością pozwolenia na budowę, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zobowiązany jest wszcząć z urzędu postępowanie naprawcze z art. 50-51 pr. bud. W pierwszej kolejności organ nadzoru budowlanego winien wydać postanowienie o wstrzymaniu rozpoczętych robot budowlanych w trybie art. 50 ust. 1 pr. bud. - zob. wyrok NSA z dnia 16 maja 2002 r., SA/Sz 2367/00; wyrok WSA z dnia 29 czerwca 2011 r., II SA/Gd 528/10. Następnie, jako konsekwencję wydania postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych, winien przeprowadzić postępowanie z art. 51 pr. bud. Ustalenia dokonane podczas przeprowadzonej kontroli budowy oraz wpisy w dzienniku budowy mogą nasuwać wątpliwości co do realizacji inwestycji zgodnie z przepisami pr. bud. Zatem w przypadku powzięcia uzasadnionych wątpliwości co do budowy budynku mieszkalnego w bardzo krótkim czasie, a tym samym rozpoczęcia budowy znacznie wcześniej niż to wynika z oświadczenia inwestora (przed uprawomocnieniem się decyzji o pozwoleniu na budowę) uzasadnionym jest, aby organ nadzoru budowlanego zbadał legalność zrealizowanych robót budowlanych.
Agnieszka Jędrzejczak-Syrek