Odpowiedź:
Jeżeli dokonano zgłoszenia zamierzenia, wobec którego nie ma zastosowania ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud., to właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może wobec niego wnieść sprzeciwu.

Uzasadnienie:

Obiekty i roboty budowlane, których realizacja nie wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę, zostały enumeratywnie wymienione w art. 29 ust. 1 i 2 pr. bud. W sytuacji, gdy planowane przez osobę zgłaszającą zamierzenie nie jest objęte ani obowiązkiem uzyskania na jego realizację decyzji o pozwoleniu na budowę, ani nawet nie jest objęte koniecznością dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, to organ ten nie może wnieść wobec niego sprzeciwu, ponieważ do takiego zamierzenia pr. bud. nie ma zastosowania (osoba zgłaszająca nie jest w ogóle zobowiązana dokonać zgłoszenia takiego zamierzenia).

W analizowanej sytuacji organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien poinformować o powyższym osobę zgłaszającą, a w sytuacji gdy zachodzi przypuszczenie o niezgodności planowanego zamierzenia z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organ ten powinien dodatkowo rozważyć możliwość zawiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego.

Zgodnie bowiem z art. 50 ust. 1 pkt 4 pr. bud., w przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 pr. bud. lub w art. 49b ust. 1 pr. bud. właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę, projekcie budowlanym lub w przepisach. Jak się powszechnie przyjmuje, pod pojęciem przepisów wskazanych w art. 50 ust. 1 pkt 4 pr. bud. należy rozumieć także postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – aktu prawa miejscowego, będącego źródłem prawa powszechnie obowiązującego.

Co natomiast ważne, zgodnie z art. 51 ust. 7 pr. bud., przepisy art. 51 ust. 1 pkt 1-3 pr. bud. stosuje się odpowiednio, jeżeli roboty budowlane, w przypadkach innych niż określone w art. 48 pr. bud. albo w art. 49b pr. bud., zostały wykonane w sposób, o którym mowa w art. 50 ust. 1 pr. bud. W sytuacji niezgodności zamierzenia (niewymagającego pozwolenia na budowę, czy dokonania zgłoszenia) z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odpowiednie zastosowanie będzie miał zatem art. 51 ust. 1 pkt 1 i 2 pr. bud. (właściwy w tym zakresie jest z kolei organ nadzoru budowlanego – zob. art. 83 ust. 1 pr. bud.).