Sposób zagospodarowania wody z basenu nie jest pozbawiony sensu, chociaż przedsiębiorca prawdopodobnie nie uniknie konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego związanego z wprowadzaniem ścieków zgromadzonych w oczkach wodnych do urządzeń należących do innych podmiotów. Może natomiast ponieść mniejsze koszty związane z czasowym magazynowaniem wód z basenu (a następnie ich wypompowania i przekazania do, z uwagi na proces parowania, jaki będzie w tym czasie zachodził. Przy bardzo sprzyjających okolicznościach koszty zagospodarowania wody z basenu mogą być minimalne.
W świetle art. 9 ust. 1 pkt 14 pr. wod. wody zużyte na potrzeby funkcjonowania basenu będą kwalifikowane jako ścieki przemysłowe zdefiniowane w art. 9 ust. 1 pkt 17 pr. wod. Ścieków tych, jak słusznie zauważono nie można odprowadzać do ziemi (w tym do rowu melioracyjnego). Ścieki te charakteryzują się podwyższoną zawartością zawiesin ogólnych, ogólnego węgla organicznego i chemicznego zapotrzebowania na tlen, a na ich jakość mają wpływ stosowane zabiegi dezynfekcyjne przy użyciu chloru lub innych utleniaczy. Podmiot wytwarzający takie ścieku musi je więc zagospodarować w inny sposób.
Proponowane rozwiązanie jest możliwe i dopuszczone przepisami prawa. Właściciel obiektu będzie mógł wybudować kilka oczek wodnych w celu zgromadzenia w nich wód z basenu. Na ich budowę nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne, gdyż w rozumieniu pr. wod. uszczelnione zbiorniki (w tym stawy i oczka wodne) nie są urządzeniami wodnymi. Jeśli oczko wodne nie przekroczy powierzchni 30 m, to na jego budowę nie będzie również konieczne pozwolenie budowlane, tylko zgłoszenie budowy. Właściciel hotelu będzie musiał jednak policzyć objętość ścieków gromadzonych w poszczególnych oczkach, przewidzieć ilość opadów i obliczyć wielkość parowania przy danym ukształtowaniu terenu. Może również, o ile to będzie możliwe, wprowadzić do oczek rośliny absorbujące substancje szkodliwe.
Istnieje również niebezpieczeństwo, że przy dużych opadach ścieki zgromadzone w oczkach wodnych przeleją się i zanieczyszczą grunt, stąd w projekcie budowy oczek powinna być przewidziana możliwość przyjęcia większej ilości wód opadowych.
W sytuacji korzystnej, gdy opadów będzie mało nie jest niemożliwym, że woda odparuje w całości lub w znacznej części. Zważywszy jednak, że przedsiębiorca powinien wymienić całkowicie wodę w basenie przynajmniej raz w roku, w przypadku, gdy woda z oczek nie odparuje, trzeba będzie ścieki zagospodarować. Wtedy nieuniknionym będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń należących do innych podmiotów. Może to być rozwiązane w ten sposób, że część wody z basenu zostanie przepompowania do oczek wodnych, a część zostanie odebrana przez przewoźnika do stacji zlewnej. W tym momencie właściciel hotelu będzie musiał uzyskać pozwolenie wodnoprawne w trybie art. 122 ust. pkt 10 pr. wod. (nie ma znaczenia, że będzie to okresowe lub jednorazowe odprowadzenie ścieków do "cudzej kanalizacji"), zaś zgodnie z art. 131 pr. wod., oprócz wymaganych dokumentów związanych z uzyskaniem pozwolenia do wniosku będzie musiał dołączyć zgodę właściciela urządzeń, do których będą wprowadzane wytworzone ścieki. Ponadto, ścieki te będą musiały odpowiadać parametrom wskazanym w rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz. U. Nr 136, poz. 964) - dalej r.r.o.d.ś.
Należy również pamiętać, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na opróżnienie oczek, to również będzie je musiał doprowadzić do wymagań r.r.o.d.ś., pamiętając, że po odparowaniu wody stężenie substancji szkodliwych będzie większe.
Gdyby natomiast woda z oczek odparowała całkowicie, to przedsiębiorca będzie mógł powtórzyć "operację" zagospodarowania ścieków bez konieczności uzyskiwania pozwolenia wodnprawnego.
Janusz Jerzy