Pytanie
Na podstawie Umowy zawartej z kontrahentem firma była miesięcznie obciążana za usługę analizy kredytowej. Nasz kontrahent zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej potwierdzającej prawidłowość zastosowania zwolnienia z Vat świadczonych w ramach zawartej umowy usług. Minister Finansów uznał stanowisko kontrahenta za nieprawidłowe stwierdzając, że zwolnienie dla tej usługi nie będzie miało zastosowania. W rezultacie faktury dokumentujące powyższe zostają opodatkowane stawką podstawową 23%. Ponieważ firma dokonywała "odsprzedaży" części tej usługi na rzecz podmiotu pośredniczącego w udzielaniu kredytów i pożyczek, od części podlegającej odsprzedaży odliczała Vat naliczony w całości jako związany ze sprzedażą opodatkowaną. W pozostałej części Vat zaliczała do kosztów uzyskania przychodu jako niepodlegający odliczeniu, ze względu na jego związek z działalnością zwolnioną. Kontrahent zaskarżył otrzymaną interpretację indywidualną, czego wynikiem po uprzednim wyroku NSA jest kolejna interpretacja indywidualna Ministra Finansów, który potwierdza prawidłowość zastosowanie stawki zw. dla tej usługi. W konsekwencji firma otrzymuje w listopadzie 2014 faktury korygujące usługi analizy kredytowej za 2011 i 2012 rok ze stawki 23% na zw.
Czy odliczony z faktur zakupu VAT będziemy mogli skorygować na podstawie otrzymanych faktur korygujących na bieżąco- tj. w miesiącu ich wpływu?
Czy może musimy dokonać takiej korekty w deklaracjach za poszczególne miesiące roku 2011-2012 ponieważ dokonaliśmy odliczenia podatku VAT de facto z faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z VAT?
Jeżeli według Państwa powinniśmy cofnąć się z korektą odliczenia do poszczególnych deklaracji za rok 2011-2012 czy wystąpi zaległość podatkowa i związana z nią konieczność uregulowania odsetek budżetowych?
Czy w takiej sytuacji interpretacja indywidualna naszego kontrahenta mogłaby uchronić nas przed tymi negatywnymi skutkami?