Pytanie
Czy art. 15b ust. 3 u.p.d.o.p. dotyczy również kosztów bezpośrednich np. w odniesieniu do sprzedanych towarów handlowych?
Kosztem uzyskania przychodów do tej pory była wartość sprzedanych towarów wg cen netto zakupu.
Czy w związku z wprowadzonymi zmianami nieopłacenie faktur za zakupiony towar traktować należy jako rodzaj kary o który należy zwiększyć dochód?
Nie jest bowiem możliwe wyodrębnienie który zakupiony i następnie sprzedany towar został dla dostawcy już opłacony, a który nie.
To co jak mi się wydaje wynika z nowych regulacji jest nierealne do wykonania w przypadku dużej ilości towarów (szerokiego asortymentu) o niskiej wartości i słabo rotujących. Możliwe jest to tylko w przypadku kosztów pośrednich, ale nie kosztu własnego sprzedanych towarów. Ktoś wprowadzając ten punkt do ustawy nie uwzględnił drobnych przedsiębiorców. To można wychwycić przy sprzedaży samochodów czy telewizorów, ale nie w przypadku handlu "drobnicą". Jest to niemożliwe przy ewidencji ilościowo-towarowej - programy magazynowe nie rozróżniają czy dany towar już opłacono czy też nie (a co dopiero w sklepach, w których prowadzona jest ewidencja towarów tylko wartościowo).
Czy obowiązkowa korekta dotyczy też zagranicznych faktur?
Czy mamy prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wartość sprzedanego towaru jeśli nie mamy pewności za który towar na fakturze jest zapłata, gdyż faktura była zapłacona w części?