Pytanie
Spółka świadczy usługi polegające na "doradztwie energetycznym" - dzięki zaproponowanym przez spółkę nowym taryfom energetycznym firmy zyskują "oszczędności energetyczne". W umowie jest zapisane, iż spółka otrzymuje wynagrodzenie zależne procentowo od oszczędności uzyskanych przez firmy, np. 10% różnicy w należnościach z tytułu opłaty za energię elektryczną za okresy rozliczeniowe miesięczne czy też kwartalne. Na koniec ustalonego w umowie okresu rozliczeniowego firma przesyła do Spółki faktury za prąd za dany ustalony okres i Spółka ustala należne jej wynagrodzenie.
Czy obowiązek podatkowy w podatku od wartości dodanej powstanie w momencie faktycznego rozliczenia i zafakturowania należnego Spółce wynagrodzenia?
Na przykład wynagrodzenie z tytułu uzyskanych oszczędności w miesiącu grudniu wyliczone może zostać dopiero po otrzymaniu faktury w styczniu i zafakturowane w miesiącu styczniu z terminem płatności w lutym.
W którym momencie należy rozpoznać moment zakończenia usługi, czy można usługę tę potraktować jako usługę ciągłą rozliczaną w okresach rozliczeniowych zgodnie z terminami płatności?
Dodam, iż Spółka ma możliwość ustalenia wynagrodzenia jej należnego dopiero po otrzymaniu przez firmy faktur za energię.