Pytanie
Pracodawca otrzymał pismo o skorygowaniu składek na koncie pracownika, który zmarł w dniu 31 lipca 1999 r. Wtedy jeszcze pracownicy nie mieli składek na indywidualnym koncie, była tylko składka zdrowotna i podatek. Pracownikowi potrącono składki ZUS, natomiast składka zdrowotna i zaliczka na podatek jest nie potrącona. Postanowieniem Sądu spadek po zmarłym pracowniku (wynagrodzenie) otrzymali w 1999 r. matka i brat. ZUS zwrócił się z pismem o skorygowanie składek w raporcie (czyli ich usunięcie).
Nastąpił zgon w dniu 31 lipca 1999 r. w związku z powyższym wynagrodzenie wypłacone po śmierci ubezpieczonego z punktu widzenia przepisów podatkowych nie jest już przychodem ze stosunku pracy, tym samym nie stanowi podstawy do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Obecnie tak jest, ale składka ZUS została potrącona wtedy pracownikowi i jak mu ją wyzerować?
Co ze składkami, czy ZUS zwróci je pracodawcy pomimo, że są już przedawnione?
Pani z ZUS mówi, że należy pomniejszyć ze składek. Wypłata wynagrodzeń też się przedawnia. Mając na względzie 1999 r. były robione różne korekty i pracodawca nie jest w stanie ponownie uzgodnić sumy odprowadzonych składek, które zostały przypisane do każdego pracownika (1999 r. był już uzgodniony).
Czy można powołać się na przedawnienie terminu, żeby nie korygować ponownie składek?