Pytanie
Mam pytanie dotyczące pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków opadowych z odwodnienia drogi wojewódzkiej. W 2009 r. starosta wydał zarządcy drogi wojewódzkiej pozwolenie na wprowadzanie ścieków deszczowych z odwodnienia drogi wojewódzkiej:
- z pierwszego odcinka drogi do ziemi (za pośrednictwem zbiornika infiltracyjnego z komór drenażowych),
- z drugiego odcinka drogi do ziemi (za pośrednictwem wylotu do rowu melioracyjnego),
- z trzeciego odcinka do wód rzeki (za pośrednictwem wylotu w skarpie rzeki)
oraz na wykonanie urządzeń wodnych - wylotów do rowu melioracyjnego i do rzeki, którymi ścieki te będą wprowadzane.
Obecnie firma wykonująca inwestycję (przebudowę drogi) zgłosiła do starosty, że zmieni się sposób odprowadzania ścieków deszczowych z pierwszego odcinka drogi, tzn. ścieki z tego odcinka nie będą wprowadzanie do zbiornika infiltracyjnego, tylko za pośrednictwem kanalizacji do rowu melioracyjnego (tak jak z odwodnienia drugiego odcinka drogi).
Czy w takim przypadku wymagana jest zmiana decyzji z 2009 r.?
W przedmiotowej decyzji starosta udzielił zarządcy drogi pozwolenia na wprowadzanie ścieków "do ziemi" (za pośrednictwem zbiornika infiltracyjnego), po zmianie planów ścieki z tego odcinka nadal będą wprowadzane "do ziemi", z tym że za pośrednictwem rowu melioracyjnego. Ponadto, w decyzji z 2009 r. wydano – zgodnie z wnioskiem – tylko pozwolenie na wykonanie wylotów do rowu i rzeki, wnioskodawca nie wnioskował o wydanie pozwolenia na wykonanie urządzenia, jakim jest zbiornik infiltracyjny. Teraz zarządca drogi ma zamiar wystąpić o wydanie pozwolenia na wykonanie urządzenia wodnego - wylotu do rowu melioracyjnego, do którego będą wprowadzane ścieki z pierwszego odcinka drogi. Czyli podsumowując: ścieki z tego odcinka drogi nadal będą wprowadzane "do ziemi", a więc "cel i zakres korzystania z wód" określony w decyzji nie ulega zmianie, ale ścieki te w "inny sposób" trafią do ziemi niż określono to w decyzji z roku 2009.