Czy należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych z powierzchni drogi do zbiornika przeciwpożarowego?

Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska

Do starostwa wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód z drogi do zbiornika przeciwpożarowego. Zbiornik ten jest zbiornikiem ziemnym, nieuszczelnionym i posiada ujście do kanału młynówki administrowanego przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Ze zbiornika do kanału odprowadzane są wody w przypadku nadmiernego dopływu wód do tego zbiornika.

Czy taki zbiornik jest urządzeniem wodnym zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. i czy należy wydać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków z drogi do ziemi? Czy też należy uznać wody w tym zbiorniku jako wody stojące i odmówić wydania pozwolenia, stosując zakazy wynikające z art. 39 pr. wod.?

Odpowiedź

Na podstawie przedstawionych informacji nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić statusu wskazanego zbiornika, jak też przesądzić, czy znajdująca się w nim woda jest wodą stojącą. Sprawę należy przeanalizować na gruncie obowiązujących definicji wynikających z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Zgodnie z art. 5 ust. 3 pkt 2 pr. wod., śródlądowymi wodami stojącymi są wody znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi wodami płynącymi. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 4 pr. wod., przepisy o wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka niebędących stawami. Zakaz wprowadzania ścieków wynikający z art. 39 ust. 1 pkt 2 lit. c pr. wod. dotyczy śródlądowych wód stojących lub też wód znajdujących się w tego rodzaju zagłębieniach terenu.

W pytaniu używa się pojęcia zbiornik pożarowy, przy czym nie wiadomo, w jaki sposób powstał ten zbiornik, co byłoby pomocne dla jego zakwalifikowania. Wydaje się, że skoro jest to zbiornik ziemny, to można uznać go za urządzenie wodne w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. c pr. wod. Wówczas wprowadzanie ścieków opadowych zebranych z drogi do tego zbiornika, w związku z art. 31 ust. 5 pr. wod., należałoby potraktować jako wprowadzanie ścieków do ziemi. Ten rodzaj korzystania, w związku z art. 37 pkt 2 pr. wod., wymagać będzie uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod. Jeżeli jest to jednak zagłębienie terenu powstałe w wyniku działalności człowieka, typu wyrobiska wypełnione wodą opadową i podziemną, których eksploatacja została już zakończona, to wtedy w myśl przepisu art. 5 ust. 4 pr. wod. do tej wody stosuje się odpowiednio przepisy o wodach stojących.

Ewa Piętowska, autorka współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska

Odpowiedzi udzielono 7 lutego 2014 r., stan prawny nie uległ do tej pory zmianie

Data publikacji: 4 sierpnia 2014 r.