a) nagrodę pieniężną za prawidłową realizacje usługi zgodnie ze standardami koncernu - nagroda ta przydzielana jest według uznania przedsiębiorcy,
b) nagrodę pieniężna za zatrzymanie fałszywych kart płatniczych, która dedykowana jest konkretnym pracownikom, którzy zatrzymali karty.

Pytanie:
Czy nagroda wypłacana pracownikowi za zatrzymanie karty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy prawidłowe jest, że koncern po zakończeniu roku podatkowego wystawia PIT-8C, mimo że płatnikiem nagród jest przedsiębiorca?

 

Odpowiedź:
Okoliczności wskazują, że przychody dla pracowników (nagrody) pochodzą bezpośrednio od koncernu i jako takie podlegają obowiązkowi wystawienia PIT-8C. Nie są one natomiast przychodami uzyskiwanymi (w sensie formalnym) od pracodawcy. On je tylko przekazuje.

Uzasadnienie:
Nie wiem, jakie są dokładne regulacje umowne pomiędzy stacją paliw, koncernem a pracownikami. Należałoby ustalić, kto w istocie wypłaca, bądź stawia do dyspozycji pracowników przychód w postaci nagrody.
Jeżeli uznamy, że nagrodę wypłaca przedsiębiorca prowadzący stację to wówczas przychód ten pracownik otrzymuje od pracodawcy. Jest to dla niego przychód ze stosunku pracy. Wówczas przedsiębiorca jest płatnikiem zaliczek na podatek od tych dochodów.
Jeżeli natomiast potraktujemy powyższe kwoty jako przychody stawiane do dyspozycji przez koncern to wówczas są to dla pracowników przychody z innych źródeł. Pracownicy nie są bowiem z koncernem związani w żaden sposób, nie ma pomiędzy nimi stosunku prawnego. Nie podlegają one zaliczkom na podatek dochodowy (nie ma płatnika); podmiot wypłacający te przychody powinien wystawić PIT-8C, zaś podatnik powinien te przychody samodzielnie rozliczyć w zeznaniu rocznym.
Za powyższym przemawia jeszcze jedna okoliczność – fakt, że koncern wystawił PIT-8C. Zakładając, że przychody dla pracowników (nagrody) pochodzą bezpośrednio od koncernu należy uznać, że nie są one przychodami uzyskiwanymi (w sensie formalnym) od pracodawcy.