Czy na zmianę sposobu użytkowania owczarni na chlewnię poniżej 2000 sztuk zwierząt potrzebne jest pozwolenie starosty?
Na wstępie należy wyjaśnić, że ewentualna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego generalnie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, lecz dokonania zgłoszenia do starosty jako organu administracji architektoniczno-budowlanej. Wymóg taki wynika bowiem z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud.
Następnie należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 2 pr. bud. "przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń". Mając na uwadze ten przepis wydaje się, że jeśli budynek nadal ma być przeznaczony do produkcji rolnej polegającej na chowie zwierząt, z tym że zmienia się jedynie rodzaj tych zwierząt - nie zmieniają się warunki w nim określone, co z kolei powoduje, że nie została dokonana zmiana sposobu użytkowania. Tym bardziej, że przepisy nie wprowadzają rozróżnienia wymagań dla budynków owczarni lub chlewni. Ponadto w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) owczarnie i chlewnie zostały ujęte w tej samej klasie budynków dla działalności rolniczej.

Należy jednak mieć na uwadze dwie kwestie:
1. Jeśli w związku ze zmianą rodzaju zwierząt hodowanych w budynku wymagana będzie jego przebudowa (tj. zgodnie z art. 3 pkt 7a pr. bud. wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji) - wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Przebudowa istniejącego obiektu nie została bowiem w art. 28 pr. bud. zwolniona z obowiązku uzyskania takiego pozwolenia.
2. Jeżeli w istniejącym budynku inwentarskim ma być hodowana większa liczba zwierząt niż dotychczas - powinno się dokonać zgłoszenia zamierzonej zmiany sposobu użytkowania. Jak bowiem stwierdził WSA w Opolu w wyroku z dnia 27 września 2007 r. sygn. akt II SA/Op 288/07 "za zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego należy uznać zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania, powodujące skutki wymienione w tym przepisie". W takiej sytuacji również należy rozważyć, czy w związku ze zmianą budynek nie będzie wymagał wykonania robót budowlanych, wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie bowiem z art. 71 ust. 6 pr. bud. "jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę - rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę".

Maciej Jastrzębski