Pytanie
Jak powinno wyglądać prawidłowo wystawione zaświadczenie o ukończeniu kursu na wózki widłowe?
Jak powinien być sformułowany zakres szkolenia, aby wiadome było, że pracownik może obsługiwać wózki widłowe elektryczne, gazowe, spalinowe, wymieniać butle?
Jak powinien wyglądać program szkolenia?
Ile godzin powinien trwać kurs?
Czy ośrodek szkoleniowy prowadzący kurs musi posiadać jakiś certyfikat?
Jeśli tak, przez kogo wydany?
Jednoznaczne dokonanie oceny prawidłowości wystawienia zaświadczenia jest ważne, gdy do pracy przyjmowane są osoby, które już taki kurs odbyły wcześniej np. na własną rękę lub w trakcie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy. Ważne, aby nie trzeba było takiego pracownika wysyłać na kurs dla operatora wózka, ale by móc wykorzystać zdobyte przez niego wcześniej uprawnienia.
Jakie ośrodki szkoleniowe, instytucje są uprawnione do wystawiania zaświadczeń, które są ważne na terenie całego kraju i mogą być respektowane prze różnych pracodawców?
Czy, jeżeli na zaświadczeniu z kursu w programie nie ma tematu "wiadomości o dozorze technicznym", takie zaświadczenie jest ważne (liczba godzin: 49 teoria, 19 praktyka w 2003 r.). Na tym samym zaświadczeniu wpisano kurs kierowcy wózków jezdniowych z napędem silnikowym, celem przygotowania do samodzielnego kierowania wózkami podnośnikowymi i naładownymi.
Czy to znaczy, że unoszących nie może obsługiwać?
Na innym zaświadczeniu (z 2011 r.) wpisano kierowca - operator wózków jezdniowych - podnośnikowych z napędem spalinowym i akumulatorowym.
Czy gazowe może obsługiwać?
Liczba godzin kursu: 40 teoria i 15 praktyka, brak tematu o dozorze technicznym.
Czy to wystarczająca liczba godzin?
Co oznacza zapis w zaświadczeniach UDT kategoria II WJO wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych?
Jakie wózki może obsługiwać pracownik?
Czy na zaświadczeniach z kursu ośrodek szkolenia na odwrocie dokumentu ma obowiązek podać spis tematów - program z liczbą godzin?