Pytanie
Do starosty wpłynął wniosek o zmianę zapisu w ewidencji gruntów dotyczącej trzech odrębnych działek, na których usytuowane są trzy jeziora. Do wniosku dołączono wykaz zmian gruntowych. Zgodnie z wnioskiem zmiana miałaby polegać na zmianie statusu wody w każdym z trzech jezior z wody stojącej na wodę płynącą. Stosownie do przepisów art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. wodami płynącymi są wody znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych. Problem polega na tym, że składający wniosek objął wykazem zmian gruntowych jedynie powierzchnie wody w jeziorach określone dotychczas jako wody stojące. Nie objął wnioskiem cieków łączących te jeziora, które oznaczone są w ewidencji jako W czyli wody w rowach. W naszym przekonaniu nie można zmienić klasyfikacji wody w jeziorach, nie zmieniając tej klasyfikacji w jego dopływach lub odpływach z rowu na ciek naturalny (woda płynąca). Ponadto, mamy poważne wątpliwości, czy wnioskodawca oprócz wykazu zmian gruntowych nie powinien przedłożyć opinii hydrologa, że cieki łączce jeziora są naturalne (nie są rowami). Geodeta w naszym mniemaniu nie ma wymaganej wiedzy do samodzielnego wypowiadania się na temat klasyfikacji wody: płynąca czy stojąca.
Kolejna wątpliwość: czy przed złożeniem wniosku o zmianę zapisu w ewidencji gruntów wraz z wykazem zmian gruntowych zainteresowany zmianą zapisu nie powinien wystąpić o ustalenie linii brzegowej każdego z jezior oraz łączących je cieków stanowiących odrębne działki?
Czy mamy prawo wezwać do:
- uzupełnienia wniosku o zmianę klasyfikacji wody w jeziorach na wody płynące o rozszerzenie wniosku o zmianę kwalifikacji wody w ciekach łączących te jeziora z W na Wp;
- dołączenia do wniosku opinii hydrologa;
- dołączenia decyzji ustalającej linię brzegu wód objętych wnioskiem?