Zakład zajmujący się zbieraniem pojazdów wycofanych z eksploatacji wystąpił do starostwa o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych, zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów. Do wniosku dołączył zgodę właściciela oczyszczalni na odprowadzenie ścieków przemysłowych zawierających substancje w postaci węglowodorów ropopochodnych –15 mg/l.

Zakład będący właścicielem oczyszczalni posiada pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie:
1) wprowadzania oczyszczonych ścieków komunalnych do rzeki o parametrach określonych dla: BZT5, ChZT cr, zawiesiny ogólne.
W związku z tym, że zakład odprowadza również ścieki przemysłowe, w pozwoleniu jest również zapis, że "pozostałe wskaźniki zanieczyszczeń nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości określonych w załączniku nr 3 w tabeli II rozporządzenia, a w szczególności:
-cynk - 2 mg Zn/l, chrom +6 - 0,1 mg Cr/l, chrom ogólny – 0,5 mg Cr/l."
2) wprowadzania wód opadowych i roztopowych do rzeki z terenu zakładu o parametrach określonych dla zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych.
Czy w związku z powyższym organ może wydać pozwolenie wodnoprawne zakładowi zajmującemu się zbieraniem pojazdów wycofanych z eksploatacji?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie, gdyż o tym jak powinien postąpić właściwy organ, powinna zadecydować ocena całego zgromadzonego materiału dowodowego dla wydania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.) – dalej pr. wod. Generalnie, jest to zupełnie odrębne postępowanie od tych, które są przeprowadzane w celu udzielenia pozwoleń w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod. W przypadku pozwolenia dot. pośredniego wprowadzania ścieków, oprócz standardowych dokumentów, w tym głównie operatu wodnoprawnego spełniającego wymagania art. 132 pr. wod., niezbędna jest również zgoda właściciela urządzeń przyjmujących ścieki przemysłowe wytwórcy. Przy ustalaniu dopuszczalnych poziomów wskaźników zanieczyszczeń dla tych ścieków, w tym także substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, właściciele tych urządzeń powinni bilansować przyjmowane ładunki zanieczyszczeń, kierując się przy tym warunkami określonymi w posiadanych pozwoleniach wodnoprawnych oraz efektywnością urządzeń technologicznych znajdujących się na końcu własnego systemu kanalizacyjnego. Natomiast organy właściwe do rozpatrzenia tej sprawy dokonują kompleksowej oceny ww. dokumentów, w tym z punktu widzenia sytuacji jaka może powstać po przyjęciu "nowych zanieczyszczeń" przez dany system kanalizacyjny, mając przy tym na względzie istniejące już pozwolenie wodnoprawne dla wylotu tego systemu (np. czy pozwolenie to pozwoli na pełny monitoring wpływu odprowadzanych ścieków na stan odbiornika).

Wydaje się, że w przypadkach, kiedy obowiązujące pozwolenie okaże się nieadekwatne do rozmiaru korzystania ze środowiska lub też niewystarczająco obrazuje oddziaływanie ścieków na jakość wód odbiornika, istotne mogą być regulacje wynikające z ar. 136 pr. wod. (procedura dokonywania przeglądów ustaleń pozwoleń wodnoprawnych).



Ewa Piętowska