Czy można uznać oświadczenie właściciela studni wykonanej i użytkowanej bez pozwolenia wodnoprawnego o jej rozbrojeniu i przyjąć wniosek o wydanie nowego pozwolenia?

Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska

Studnia głębinowa od 2004 r. pobierała wodę na deszczownię bez pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody, czyli nie miała również pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego. Czy można uznać oświadczenie, że studnia została przez właściciela rozbrojona, pompa wyciągnięta i teraz chce złożyć wniosek od nowa na wykonanie urządzenia wodnego i pobór wód podziemnych? Dokumentacja hydrogeologiczna została przyjęta w 2004 r.

Odpowiedź:

Zależy to wyłącznie od organu, czy uzna za wiarygodne oświadczenie wnioskodawcy, czy sam sprawdzi, czy przedmiotowa studnia jest wyposażona w oprzyrządowanie, czy też należy go dopiero zainstalować, a tym samym wydać zakładowi pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego.

Pragnę natomiast zwrócić uwagę, że przyjęta w 2004 r. dokumentacja hydrogeologiczna, w moim przekonaniu, nie jest wystarczająca do udzielenia obecnie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód. Z uwagi na upływ lat, w czasie których studnia nie była użytkowana, w moim przekonaniu niezbędne jest opracowanie dodatku do dokumentacji hydrogeologicznej, który na podstawie próbnego pompowania określi aktualną wydajność ujęcia oraz aktualną jakość wody.

Lucyna Osuch-Chacińska, autorka współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska

Odpowiedzi udzielono 24 lipca 2014 r.

Data publikacji: 27 lipca 2014 r.