Odpowiedź:
Nie ma w Polsce przepisów prawa, które regulowałyby umieszczanie na opakowaniach oznaczeń lub wyrazów wskazujących na ekologiczność opakowań, oprócz oznakowań określonych przepisami rozporządzeniu Ministra Środowiska z 3.09.2014 r. w sprawie wzorów oznakowania opakowań - dalej r.w.o.o.

Uzasadnienie:
Artykuł 15 ustawy z 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi daje możliwość (nie obowiązek) umieszczania na opakowaniach oznaczeń wskazujących na:
1) rodzaj materiałów, z których opakowania zostały wykonane;
2) możliwości wielokrotnego użycia opakowania w przypadku opakowań wielokrotnego użytku;
3) przydatności opakowania do recyklingu w przypadku opakowań przydatnych do recyklingu.

Wzory tych oznaczeń zostały określone w r.w.o.o. Są one pochodną wzorów określonych w decyzji Komisji Europejskiej nr 97/129/WE z 28.01.1997 r. ustanawiającej system identyfikacji materiałów opakowaniowych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Należy przy tym podkreślić, że zarówno przepisy ww. decyzji jak i przepisy polskiego prawa nie nakładają obowiązku stosowania tych oznaczeń.

Oprócz powyższych oznakowań stosowane są również i inne oznakowania w formie graficznej lub słownej wskazujące np. na ekologiczność produktów, czyli spełnianie wymagań środowiskowych ponad wymagane przepisami prawa. Są to oznakowania również dobrowolne i ich stosowanie często jest uzależnione od spełniania określonych wymagań (uzyskania certyfikatu), czy też wymaga zakupu licencji na ich stosowanie. Oznaczenia te często są też chronione prawem własności przemysłowej i ich użycie bez stosownego uprawnienia jest zakazane.

Wymienione w pytaniu oznakowania nie są mi znane, tym bardziej, że w przypadku takich znaków często ważna jest też ich forma graficzna, która w pytaniu nie ostała wskazana. Niemniej jednak można stwierdzić, że używanie tych oznaczeń na opakowaniach nie wynika z przepisów polskiego prawa. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami