Pytanie
Czy sąd rodzinny może wydać postanowienie o ograniczeniu władzy rodzicielskiej rodzicom nad ich małoletnim dzieckiem poprzez umieszczenie małoletnich w młodzieżowym ośrodku socjoterapii bądź w specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym?
Czy mos lub sosw są tożsame z placówkami, o których mowa w art. 109 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - dalej k.r.o., placówkami sprawującymi częściową pieczę nad dziećmi?
Co pewien czas otrzymujemy postanowienia sądu rodzinnego rozstrzygające "ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzicom nad małoletnimi dziećmi poprzez umieszczenie ich małoletnich dzieci w mos lub w sosw". Naszym zdaniem sąd rodzinny może orzec umieszczenie nieletniego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, jednakże na podstawie art. 6 pkt 9 ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich - dalej u.p.s.n. - jako wykonanie sankcji karnej wobec nieletniego, a nie małoletniego tytułem wykonania postanowienia o ograniczeniu władzy rodzicielskiej.
Również umieszczenie dziecka w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, jako wykonanie postanowienia ze sprawy przeciwko rodzicom o ograniczenie władzy rodzicielskiej, wydaje nam się niemożliwe, ponieważ specjalne ośrodki szkolno- wychowawcze nie są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, lecz oświatowymi (funkcjonującymi zgodnie z kalendarzem roku szkolnego - z wyłączeniem sobót, niedziel, dni wolnych, ferii letnich i zimowych) i są prowadzone dla dzieci i młodzieży, które z powodu niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania, a nie z powodu ograniczenia władzy rodzicielskiej.
Na nasze wątpliwości sąd stwierdza, że podstawa do umieszczenia przez sąd małoletnich, w przypadku pozbawienia ich rodziców władzy rodzicielskiej czy też ograniczenia we władzy rodzicielskiej, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii lub też w sosw znajduje się w art. 109 § 2 pkt 4 k.r.o. Czy słusznie?